Pitná voda pre Afriku vďaka solárnej energii

Nezisková organizácia GivePower bola založená v roku 2013 v Kalifornii ako nezisková pobočka spoločnosti Tesla Elona Muska. Na čele organizácie GivePower je od jej vzniku zakladateľ a generálny riaditeľ Hayes Barnard.

Od roku 2018 organizácia GivePower nainštalovala cez 2650 solárnych elektrární v 17 rozvojových krajinách sveta, ktoré slúžia najmä základným školám, zdravotníckym zariadeniam, podnikom, ale pomáhajú aj pri výrobe potravín, pri ochrane zvierat alebo pôdy. Svojimi aktivitami zmenila životy viac než 400 000 ľuďom a elektrifikáciou jej prínos zďaleka nekončí.

Elektrina bola vďaka solárnym panelom zavedená v mnohých školách, úradoch a nemocniciach.
Elektrina bola vďaka solárnym panelom zavedená v mnohých školách, úradoch a nemocniciach.

Už v roku 2016 spoločnosť začala vyvíjať solárne odsoľovacie zariadenia, ktoré by priniesli pitnú vodu do krajín, kde inak nie je pre jej obyvateľov dostupná. Zároveň by išlo o možné riešenie hroziacej krízy. Vedci niekoľko rokov predpovedajú, že už v roku 2025 bude polovica svetovej populácie pociťovať nedostatok pitnej vody.

„Musíme nájsť nájsť spôsob ako získať pitnú vodu z morskej vody, primeraný spôsob, udržateľný spôsob,“ povedal pre magazín Bussiness Insider prezident spoločnosti GivePower Hayes Barnard.

Udržateľný spôsob odsoľovania morskej vody by dokázal vyriešiť budúcu krízu s pitnou vodou vo svete.
Udržateľný spôsob odsoľovania morskej vody by dokázal vyriešiť budúcu krízu s pitnou vodou vo svete.

Aj keď sa ľudstvo o odsoľovanie morskej vody snažilo stáročia, bol to vždy príliš energeticky a finančne náročný proces. Až vďaka vysoko účinným solárnym panelom a veľkokapacitným batériám, ktoré vytvorila spoločnosť Tesla, bolo možné využiť silu slnečného žiarenia a tento projekt aj skutočne zrealizovať.

O dva roky neskôr, v roku 2018 začala stavať organizácia prvé solárne odsoľovacie zariadenie. Vybrala si malú dedinu Kiunga v severnej Keni, ktorá leží len 15 kilometrov od somalských hraníc.

Miestni obyvatelia boli roky nútení piť slanú a kontaminovanú vodu zo svojich studní.
Miestni obyvatelia boli roky nútení piť slanú a kontaminovanú vodu zo svojich studní.

Práve táto pobrežná oblasť zažila za posledných 5 rokov hrozné suchá v kombinácii so zvyšujúcou sa hladinou morskej vody, ktorá sa dostala do studní. Ľudia boli nútení piť nielen slanú vodu, ale zároveň aj vodu kontaminovanú baktériou E. coli a inými, čo im spôsobovalo závažné zdravotné problémy.

Solárne odsoľovacie zariadenie, ktoré postavila organizácia GivePower.
Solárne odsoľovacie zariadenie, ktoré postavila organizácia GivePower.

Výstavba bola ukončená v prvej polovici minulého roka. Odsoľovacie zariadenie so solárnymi panelmi s výkonom 50 kW stálo pol milióna dolárov a dokáže denne vyrobiť 20 000 galonov (viac ako 75 000 litrov) pitnej vody, čo je dostatok vody pre 35 000 ľudí.

Projekt účtuje miestnym obyvateľom 1 cent za galon pitnej vody. Okrem toho organizácia verí, že obyvatelia mesta začnú podnikať z rozvozom pitnej vody do okolitých oblastí, miestnych škôl, nemocníc a okolitých dedín.

Za finančné príspevky od darcov a peniaze získané za vodu od obyvateľov plánuje časom GivePower vybudovať ďalšie solárne odsoľovacie zariadenia.

Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.

Zdroje: businessinsider.com, returntonow.net, givepower.org

One thought on “Pitná voda pre Afriku vďaka solárnej energii

Pridaj komentár