Odlesňovanie Amazónskeho dažďového pralesa v porovnaní s minulým júlom kleslo o viac ako 60 %

Podľa satelitného výstražného systému Deter sa za prvých šesť mesiacov roka odlesňovanie v brazílskej Amazónii znížilo o 34 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka a v júli dokonca o 60 %.

Tento pokrok ukazuje na význam politických zmien. Pred rokom sa počas vlády prezidenta Jaira Bolsonara, Amazónia prežívala jednu z najhorších sezón vyrubovania a požiarov. Avšak po prevzatí moci novou administratívou vedenou Luizom Ináciom Lulom da Silvom začiatkom tohto roka, vláda začala tvrdo postihovať pôdnych špekulantov, realizovala polovojenské operácie na odstránenie nelegálnych baníkov, zvýšila rozsah domorodých území a zriadila viac chránených oblastí.

V Beléme sa 8. až 9. augusta uskutoční summit Amazónskeho dažďového pralesa za účasti ôsmich krajín dažďového pralesa: Brazílie, Kolumbie, Bolívie, Peru, Ekvádora, Venezuely, Guyany a Surinamu.

Marina Silva upozornila, že akútna hrozba klimatickej krízy spôsobujúcej rekordné teplo v mnohých juhoamerických krajinách znamená, že summit musí mať konkrétne praktické výsledky, nielen symbolické vyhlásenia jednoty. Cieľom je zabrániť Amazónskemu dažďovému pralesu dosiahnuť bod zlomu, kedy by začal vysýchať a hynúť. Vedci varovali, že k tejto kritickej zmene je už prales veľmi blízko.

Grafické porovnanie miery odlesňovania v Amazónskom dažďovom pralese v jednotlivých mesiacoch počas posledných 8 rokov. Zdroj: terrabrasilis

Brazília navrhla, aby každá z ôsmych krajín vypracovala akčný plán, spoločne vytvorili vedecký panel, ktorý ich bude informovať o najnovších údajoch a aby si vymieňali osvedčené postupy na dosiahnutie troch cieľov summitu: ochrana lesov a tradičných národov, boj proti nerovnosti a posilňovanie demokracie.

Podľa nezávislých analytikov sa odhaduje, že pokles odlesňovania môže dosiahnuť až 70 %. „Toto je neuveriteľné a úplne šialené,“ vyhlásil Tasso Azevedo, lesný inžinier a zakladateľ analytického tímu MapBiomas. „Ak sa to stane, bude to najväčší pokles od roku 2005. Stále sa však snažíme zistiť, prečo sa to deje tak rýchlo.“

Spomalenie je pravdepodobne dôsledkom kombinácie rôznych faktorov: vládne opatrenia obnovujúce embargá a iné ochranné aktivity, lepšia technická analýza, ktorá rýchlejšie a presnejšie identifikuje problémové oblasti, väčšia účasť bánk pri zamedzovaní úverov pre vlastníkov pôdy zapojených do vyrubovania stromov a zvýšená ostražitosť medzi poľnohospodármi, ktorú vyvolali nové zákony Európskej únie týkajúce sa obchodu bez odlesňovania. Nie je náhoda, že odlesňovanie neskleslo tak výrazne v savane Cerrado, pretože na ňu sa ešte nevzťahujú kontroly EÚ.

Brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva a ministerka životného prostredia Marina Silva predstavujú plán na zabránenie odlesňovania Amazónie v júni 2023. Zdroj: AFP

Marina Silva varuje, že na základe predbežných satelitných údajov jeden mesiac nepredstavuje trend. K získaniu jasnejšieho obrazu bude potrebné sledovať situáciu niekoľko rokov, pretože ročné hodnotenie vlády sa meria od augusta do júla. To znamená, že do súčtu za tento rok bude zahrnutých aj zničujúcich posledných päť mesiacov Bolsonarovej administratívy. Napriek tomu je to náznak zlepšenia správnym smerom.

Silva dúfa, že toto zlepšenie môže byť odrazovým mostíkom pre nový cyklus prosperity v Amazónii aj mimo nej, založený na udržateľnom využívaní zdrojov, otvorených trhoch pre certifikované výrobky, na rozvoji biohospodárstva a väčšej finančnej podpore zo strany bohatých krajín, ktoré profitujú z úlohy dažďového pralesa ako stabilizátora klímy a zdroja dažďa.

Vonkajšie investície, obchod a finančná podpora budú rozhodujúce na to, aby sa ukázalo, že existuje životaschopná alternatíva k ničivým dobytčím farmám a sójovým plantážam. Marina Silva sa vďaka svojmu úspechu v boji proti najhorším excesom pri vyrubovaní pralesov stretla s ostrými útokmi agropodnikateľskej a ropnej loby v Brazílii a Kongres oslabil právomoci jej ministerstva.

Ďalšou výzvou je pre ňu El Niňo, ktorý v polovici zimy priniesol do čílskych Ánd desivé teploty 38,9°C, zúfalý nedostatok vody v Uruguaji a mesačné teplotné rekordy v niektorých častiach Brazílie. Očakáva sa, že v nasledujúcich mesiacoch sa zvýši riziko sucha a požiarov v Amazónii, ktoré by však bolo pravdepodobne ešte vyššie, keby sa pokračovalo v politike predchádzajúceho prezidenta. Lula a Marina sa zaviazali, že v politickej budúcnosti budú presadzovať nulové odlesňovanie a budú sa usilovať o jeho ďalšie znižovanie v období pred konferenciou OSN o klíme Cop30, ktorá sa má konať v amazónskom meste Belém v roku 2025.

Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.

Zdroj: TheGuardian, WWF, Terrabrasilis

Pridaj komentár