Určite ste sa s pojmom „kazítko“ väčšina z vás už stretla. Pre zopakovanie však pripomeniem, že sa jedná o výrobok, ktorý je konštrukciou a materiálmi nastavený tak, aby sa pár týždňov po uplynutí záručnej doby pokazil, opotreboval alebo sa inak narušila jeho kvalita a funkčnosť.
Do boja s týmto neduhom vyráža Európska únia. Jej občania totiž získajú tzv. právo na opravu. Tá síce existuje aj teraz, ale trochu sa rozšíri v prospech zákazníka. V súčasnosti sa pravidlá týkajú chladničiek, práčok, umývačiek riadu, televízií, zdrojov svetla, externých batérií, chladničiek určených na predaj výrobkov, transformátorov a zariadení na zváranie.
Pri ôsmich druhoch výrobkov ide o revíziu existujúcich požiadaviek, predajné chladničky a zariadenia na zváranie sú regulované prvýkrát. Novelizované právo na opravu teda začne platiť od Augusta roku 2021. Pravdepodobne je vyústením toho, že v týchto spotrebičoch nemajú technológie až taký rýchly vývoj a progres, ako napr. pri počítačoch alebo mobiloch.
Právo na opravu bude konkrétne znamenať:
- Po dobu minimálne 7 rokov od umiestnenia posledného výrobku daného modelu na trh vyrábať a dodávať náhradné diely pre chladiace spotrebiče (10 rokov pre tesnenia dverí).
- Po dobu minimálne 10 rokov od umiestnenia posledného výrobku daného modelu na trh vyrábať a dodávať náhradné diely pre práčky, sušičky a umývačky riadu.
- Spotrebiče budú musieť mať takú konštrukciu, aby sa dali jednoducho opraviť a náhradné diely do nich vložiť bez toho, aby spotrebič poškodili.
- Dodávka náhradných dielov bude musieť byť zabezpečená do 15 pracovných dní odo dňa ich objednania servisom.
- Výrobca bude musieť poskytnúť návod na opravu a výmenu náhradných dielov pre autorizovaný servis.
Tieto opatrenia riešia teda hlavne problém možnosti, ako samotnú opravu zrealizovať. Aj po niekoľkých rokoch tak budete vedieť vášmu spotrebiču vdýchnuť nový život, čo bol doteraz pri niektorých výrobkoch problém kvôli nedostupnosti náhradných dielov. Opatrenia však neriešia výšku ceny opravy, ktorá je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa zákazníci viac prikláňajú ku kúpe nového zariadenia, a tak za príplatok dostanú technologicky vyspelejšie zariadenie s nižšou spotrebou.
Na túto skutočnosť upozorňujú aj mimovládne organizácie. Okrem toho by chceli presadiť, aby opravy mohli robiť aj spotrebitelia doma, čím by tiež vedeli ušetriť nejaké peniaze. Výrobcovia sa ale bránia tým, že by to bolo riskantné a muselo by sa riešiť to, kto by v takomto prípade niesol zodpovednosť.
Nová smernica okrem možnosti opravy rieši aj energetickú spotrebu a recyklovateľnosť výrobkov. Tento krok by od roku 2030 mohol priamo ušetriť 20 miliárd EUR za účty za energiu ročne v Európe, čo predstavuje 5% spotreby elektrickej energie v EÚ a 50 miliónov ton CO2.
Celkovo je smernica pozitívnym krokom vpred, ale podľa mňa určite nie dostatočným. Je určená skôr pre ekologických nadšencov, ktorý sa pre opravu rozhodnú viac z ekologického hľadiska ako z ekonomického. Pre bežných zákazníkov, ktorí budú mať financie na kúpu nového spotrebiča, nie je nijaká motivácia nechať si spotrebič opraviť, ak ceny náhradných dielov a samotný servis opravy budú stáť spolu viac, ako 50 % ceny samotného spotrebiča.
Verme teda, že do budúcna sa čo najrýchlejšie dostavia aj ďalšie opatrenia, ktoré už ale budú tlačiť ceny opravy na takú úroveň, ktorá bude dostatočne motivovať ľudí na uprednostnenie opravy pred kúpou nového spotrebiča. To by zároveň so sebou prinieslo ekonomický tlak na výrobcov vyrábať kvalitnejšie spotrebiče.
Dovtedy si však aspoň môžete životnosť svojho spotrebiča predĺžiť. Ako na to pri jednotlivých druhoch spotrebičov, si môžete naštudovať v našom článku Ako predĺžiť životnosť našich elektrospotrebičov.
Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.
Zdroj: BBC.co.uk, euractiv.sk