Samozrejme, že hlavný vplyv majú veľké korporácie a vláda, ale istý vplyv máme aj my všetci. Vidíme, ako nám lesy miznú pred očami aj v najchránenejších častiach národných parkov, ešte horšie je to v dažďových pralesoch v Južnej Amerike, Ázii a Afrike. Každý, komu záleží na každom strome, či je to ten vedľa jeho paneláka alebo niekde v dažďovom pralese, kde poskytuje domov a potravu pre jedinečné ekosystémy, by mal prispieť svojou rukou k dielu.
Znížiť príjem mäsa? Prečo?
Hlavným príspevkom odlesňovania v dažďových pralesoch je dopyt po pôde na pestovanie sóje, z ktorej sa následne výroba sójová múčka. Tá sa využíva u veľkej väčšiny chovateľov na kŕmenie zvierat, pretože obsahuje vysoký podiel bielkovín a iných látok potrebných pre rast zvierat. Európa v tomto nie je sebestačná a musí väčšinu sóje dovážať z Brazílie. V poradí druhým najväčším odberateľom brazílskej sóje je Čína.
Ďalším dôvodom na zníženie spotreby mäsa je to, že v Brazílii, ale aj v ostatných juhoamerických krajinách sa kvôli pasienkom na chov dobytka odlesňujú obrovské územia krajín. Ak nám záleží na zachovaní starých lesov a pralesov, nemali by sme kupovať mäso, ktorého pochádza z týchto krajín.
Ideálnym mäsom, ktoré by nemalo vplyv na odlesňovanie pralesov je teda také, ktoré pochádza od lokálnych farmárov na Slovensku alebo Česku a je kŕmené plodinami vypestovanými taktiež lokálne. Zároveň by to nemalo byť mäso z dobytka, ale skôr z hydiny, ktorá je menej náročná na pôdu a stravu. Hydina má zároveň omnoho nižšiu uhlíkovú stopu, v menšej miere prispieva ku globálnemu otepľovaniu a s tým súvisiacim lesným požiarom.
Preto je aj naším odporúčaním zvoliť si ako alternatívu hydinové mäso a zároveň nemať mäso v jedálničku viac ako dvakrát týždenne.
Palmový olej
Veľká spotreba palmového oleja je hlavným dôvodom, prečo dažďové pralesy v Indonézii a Malajzii miznú takou neuveriteľnou rýchlosťou. Nehovoriac o počte zabitých orangutanov robotníkmi, pretože sa považujú za škodcov, a o počte iných vzácnych zvierat, ktoré sú z lesov vyhnané.
Väčšia časť zo spotreby palmového oleja je využitá na biopalivá a ako krmivo pre zvieratá. V oblasti biopalív sa už urobil pozitívny krok aspoň v Európskej únii, ktorá vydala zákaz používania palmového oleja v biopalivách od roku 2021. Ďalej sme teda na rade my, spotrebitelia, aby sme si vyberali také potraviny, ktoré neobsahujú palmový olej. Mnoho týchto potravín má svoje varianty bez obsahu palmového oleja.
Kakao
V našich obchodoch nájdete väčšinou čokolády a výrobky z takého kakaa, ktoré bolo vypestované na odlesnených častiach dažďového pralesa. Máme teda dve možnosti. Jesť menej čokolády, menej kakaových náplní a poliev alebo podporiť fair trade kakao a výrobky z neho. Sú síce drahšie, ale vďaka kúpe výrobkov s týmto kakaom podporíte nielen lesy, ale aj robotníci na plantážach dostanú normálnu mzdu namiesto neprimerane nízkej.
Viac o téme kakao a čokoláda vám prinesieme onedlho v samostatnom článku.
Drevo
Sťahujete sa? Nanovo si zariadzujete byt alebo kanceláriu? Vyberajte s rozumom. Nekupujte exotické drevo a výrobky z neho. Trvá mnoho rokov, kým takýto strom vyrastie, zároveň je veľmi vzácny a životne dôležitý pre lokálny ekosystém.
Obmedzujte kúpu množstva výrobkov z dreva a papiera na minimum. V prípade nevyhnutnosti uprednostňujte recyklované varianty (recyklovaný kancelársky papier, nábytok z bazáru, z recyklovaného materiálu či z bambusu a podobne).
Na kúrenie využívajte kalamitné drevo alebo drevo z rýchlorastúcich stromov (jelša, vŕba, topoľ, agát a pod.), ktoré boli pestované špeciálne na hospodársky účel. To isté platí pre nábytok.
Globálne otepľovanie
Nepodporujte svojimi spotrebiteľskými rozhodnutiami globálne otepľovanie, ktoré má za následok suchá, požiare a premnoženie podkôrného hmyzu v lesoch. Tipy, ako pomôcť v boji proti globálnemu otepľovaniu, nájdete v článku 10 ekonomicky nenáročných tipov, ako môžeš pomôcť v boji proti klimatickej zmene
Saďme stromy
Ak máte možnosť, zasaďte na svojom pozemku a vo svojom okolí čo najviac stromov. Niekedy stačí málo, vybaviť si povolenie od úradu a zmeniť nevyužitý priestor na príjemnú zelenú zónu, kde si budete môcť v lete oddýchnuť od horúčav.
Umelou výsadbou stromov nie je možné adekvátne nahradiť vyrúbané stromy v lesoch. Dôsledkom neprirodzeného vysádzania stromov je to, že sú stromy menej stabilné a lesy menej rozmanité. Jediným spôsobom ako efektívne pomôcť našim lesom je chrániť ich, nevyrubovať ich a nechať obnovu lesa na prírodný výber.
Spojme sa
Podporujte nadácie a organizácie, ktoré sa venujú ochrane lesov. Angažujte sa v protestoch, ktoré na daný problém upozorňujú, zapájajte sa do petícií, ktorých cieľom je chrániť naše lesy a prírodné bohatstvo.
Hovorte o tejto problematike vo vašom okolí, s vašimi priateľmi či známymi na sociálnych sieťach, zdieľajte tento článok. Neostaňte pasívny, spojte sa pre dobrú vec. Voľte do vlády a iných dôležitých pozícií ľudí, ktorí rozumejú tejto problematike, chcú a vedia pomôcť a pozitívne ju ovplyvniť.
Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.
Pingback: Dažďové pralesy – spôsob ochrany, o ktorej sa veľa nehovorí - EcoHero Magazine
Pingback: Čo nám bráni v ekologickom spôsobe života? - EcoHero Magazine