V tomto článku si predstavíme jeho ciele a predstavy v oblasti enviromentalistiky. Aj keď sa dá Joe Biden považovať za prechodného prezidenta na jedno obdobie a následník by mal vzíjsť z viceprezidentky (naznačoval to v mnohých predvolebných rozhovoroch) má ambiciózne ekologické plány, ktoré sa budú dať realizovať už v jeho volebnom období. Bude už teda závisieť od toho, kto po ňom prevezme prezidentský úrad, či potopí to čo začal Biden, alebo bude pokračovať v hesle „Nature first“. Budeme vychádzať z jeho programu https://joebiden.com/climate-plan/#
Dosiahnutie uhlíkovej neutrality najneskôr do roku 2050.
V prvý deň svojho úradu Biden podpíše sériu nových výkonných príkazov s bezprecedentným dosahom, ktoré idú nad rámec platformy Obamovej-Bidenovej správy
Bude požadovať, aby Kongres v prvom roku svojho prezidentovania prijal právne predpisy, ktoré:
1) Zavedú mechanizmus presadzovania, ktorý bude obsahovať reálne míľnikové ciele, najneskôr do konca jeho prvého funkčného obdobia v roku 2025,
2) Urobí historické investície do čistej energie, výskumu a inovácií v oblasti klímy
3) Stimuluje rýchle zavádzanie inovácií v oblasti čistej energie v celom hospodárstve, najmä v komunitách najviac postihnutých zmenou klímy.
Dôležité je v tomto smere podotknúť, že uvádza časové úseky prvý deň, prvý rok, čím chce poukázať na fakt, že problém klimatickej zmeny je urgentný a myslí to s jeho riešením vážne.
Investície do infraštruktúry
Zabezpečenie, aby budovy, vodná a iná doprava, energetická infraštruktúra vydržali dopady zmeny klímy. Každý dolár vynaložený na prestavbu ciest, mostov, budov, elektrickej siete a vodnej infraštruktúry sa použije na prevenciu a zníženie vplyvu meniacej sa klímy.
Ako prezident Biden využije zvolávaciu právomoc vlády na zvýšenie úsilia v oblasti odolnosti infraštruktúry proti vplyvu klimatickej zmeny vypracovaním regionálnych plánov v spolupráci s miestnymi univerzitami a národnými laboratóriami pre miestny prístup k najdôležitejším vedeckým informáciám, údajom, informáciám, nástrojom a odbornej príprave.
V praxi to znamená hlavne ochrana pobrežných miesť pred stúpajúcou hladinou vody, pred hurikánmi, stavby odolnejšie proti vetru, nízkoenergetické stavby a pod.
Zabezpečenie, aby pracovné miesta v čistej ekonomike boli dobre platené a bolo ich dostatok
V súčasnosti sú v USA viac ako tri milióny ľudí zamestnaných v ekonomike čistej energie. Je tu však obrovská príležitosť oživiť americký energetický sektor, podporiť rast v celej ekonomike a znovu získať titul svetového lídra v oblasti čistej energie a najlepšieho vývozcu.
Na základe štatistík úrad práce predpovedá, že do roku 2026 budú inštalatéri solárnych technológií a technici veterných turbín dve najrýchlejšie rastúce povolania (s rastom 105% a 96%).
Možnosti by teda malo byť dostatok, hlavne v oblasti stavebníctva, výroby elektromobilov. Ďalšie nové miesta vzniknú v oblasti výskumu, kde sa môžu uplatniť aj študenti, v poľnohospodárstve, v recyklačných podnikoch.
Výrobné podniky ale aj úrady a iné podniky budú prechádzať zmenou, aby znížili svoju uhlíkovú stopu. Nato vzniknú nové služby, ktoré takýto prechod zabezpečia a zamestnajú ďalších ľudí.
Zapojenie zvyšku sveta do boja s klimatickou zmenou
Zmena podnebia je globálna výzva, ktorá si vyžaduje rozhodné kroky od všetkých krajín po celom svete. Joe Biden nielenže odporučí USA, aby uzavreli Parížsku dohodu o zmene klímy, ale pôjde ešte oveľa ďalej. Bude sa usilovať o to, aby každá veľká krajina zvýšila ambície svojich domácich klimatických cieľov. Zaistí, aby tieto záväzky boli transparentné a vynútiteľné, a zabráni krajinám v podvádzaní pomocou americkej ekonomickej sily. Taktiež plne integruje otázku zmeny klímy do zahraničnej politiky a národných bezpečnostných stratégií, ako aj do prístupu k obchodu.
V praxi to teda hlavne znamená, že sa bude snažiť podmieniť obchodnú spoluprácu s plnením záväzkov v oblasti boja s klimatickou zmenou a bude samo iniciovať ďalšie klimatické konferencie a postupy v boji proti globálnemu otepľovaniu. Konkrétne chce napr. tlačiť na iné krajiny, aby celosvetovo zastavili dotácii pre spoločnosti na ťažbu a spracovanie fosílnych palív.
Postaviť sa zneužívaniu moci znečisťovateľmi, ktorí neúmerne poškodzujú životné prostredie v krajine.
Biden urobí opatrenia proti ropným spoločnostiam a ďalším znečisťovateľov, ktorí kladú zisk nad ľuďmi a vedome poškodzujú životné prostredie, otravujú vzduch, pôdu, vodu a skrývajú informácie týkajúce sa možných ekologických a zdravotných rizík.
Chce taktiež zabezpečiť, aby komunity po celej krajine od Flintu, Michiganu po Harlan, Kentucky až po pobrežie New Hampshire, mali prístup k čistej a bezpečnej pitnej vode.
Biden sa zaviazal, že nebude prijímať príspevky od ropných, plynárenských a uhoľných spoločností.
Chce teda riešiť aj regionálne ekologické problémy, ktoré majú na svedomí finančne vplyvné spoločnosti. Z toho vyplýva aj boj s korupciou na úradoch, ktoré sú v zastupovaní občanov málo aktívne.
Bidenov plán investície 5 biliónov dolárov na dosiahnutie nulových emisií.
Pôvodný plán rátal s investíciou 1,7 bilióna. Tie pôjdu z federálneho fondu, a ďalšie peniaze chce získať zvrátením nadmerných nákladov Trumpových daňových obmedzení pre korporácie, znížením stimulov pre daňové raje, únikmi a outsourcingom, vyšším zdanením korporácií, ktoré majú zaplatiť „svoj spravodlivý podiel“, odstránením ďalších medzier v daňovom kódexe, ktoré odmeňujú bohatstvo za prácu, a ukončením dotácií na fosílne palivá.
Tieto investície budú môcť byť použité na financovanie napr.:
- Novej výskumnej agentúry ARPA-C pre pokročilé projekty zamerané na výskum technológii. ktoré pomôžu v boji s klimatickou zmenou. Patrí sem napr. vývoj a nasadenie technológie sekvestrácie zachytávania uhlíka.
- Zavedenie národného programu zameraného na balíček cenovo dostupných dodatočných riešení v oblasti energetickej účinnosti v amerických domácnostiach.
- Zabezpečenie, aby Amerika mala najčistejší, najbezpečnejší a najrýchlejší železničný systém na svete – pre cestujúcich aj náklad.
- Zníženie uhlíkových emisii v úradoch či už efektivitou budov, používaním obnoviteľných zdrojov alebo výmena vozového parku.
- Urýchlenie nasadenia elektrických vozidiel. V súčasnosti jazdí v Spojených štátoch milión elektrických vozidiel. obnoví plný daňový úver na elektrické vozidlá, aby stimuloval nákup týchto vozidiel. Zabezpečí, sa teda, aby bol daňový úver určený pre cieľových spotrebiteľov strednej triedy, a aby v najväčšej možnej miere uprednostnil nákup vozidiel vyrobených v Amerike.
- Výsadby stromov na boj proti mestskému teplu
- Výstavba solárnych, veterných a jadrových elektrární
To ako sa bude dariť napĺňať Bidenov plán, bude dosť závisieť aj od rozloženia senátu. Ideálne by bolo ak by Biden získal väčšinu. Momentálne je pomer získaných kresiel 48 pre republikánov a 48 pre demokratov. Celkovo má senát 100 kresiel. Najlepšie to pre Bidena vyzerá v Georgii, kde sa črtá zisk 2 miest. Miesta sú ešte v Severnej Karolíne a Alijaške, ale tam sa predpokladá zisk pre republikánov.
Výhoda pre Bidena predstavuje skutočnosť, že ak rozloženie síl v Senáte bude 50:50, rozhodujúce slovo má viceprezident strany, ktorej patrí Biely dom. To by v budúcom roku bola zvolená viceprezidentka Kamala Harris, podporovateľka Bidena.
Treba podotknúť, že niektoré americké štáty a mestá už sami začali zelenú revolúciu v rámci svojich kompetencií, napr.
- Guvernérka Nového Mexika Michelle Lujan Grisham sa zaviazala znížiť celoštátne emisie skleníkových plynov do roku 2030 o 45%; Nové Mexiko je v súčasnosti tretím najväčším producentom ropy v krajine.
- Guvernér Colorada Jared Polis zaviazal svoj štát do roku 2040 k 100% čistej elektrine; podpísal výkonný príkaz na posunutie štátu k normám pre vozidlá s nulovými emisiami a zvýšenie adopcie elektrických vozidiel.
- Oregonskí zákonodarcovia zaviedli uhlíkový limit a obchodný návrh, ktorý by stanovil limit 52 miliónov metrických ton na emisie skleníkových plynov. Toto sa riadi vlastným kalifornským kapitálovým a obchodným systémom a deviatimi severovýchodnými štátmi (Connecticut, Delaware, Maine, Maryland, Massachusetts, New Hampshire, New York, Rhode Island a Vermont), ktoré tvorí Regionálna iniciatíva pre skleníkové plyny.
- 29 štátov, tri teritóriá a Washington DC prijali normy obnoviteľného portfólia, ktoré nariaďujú určitú časť elektriny, ktorú predávajú verejné služby, pochádzajú z obnoviteľných zdrojov.
- Aj mestá sa ujali vedenia: viac ako 35 miest si stanovilo cieľ znížiť emisie o 80% do roku 2050 a viac ako 400 starostov dodržiava Parížsku dohodu. Mestá tento problém kreatívne riešia, a to aj zavedením energetických daní, ktoré znižujú emisie (Boulder, CO), elektrifikáciou verejnej dopravy (napr. Los Angeles) a prísľubom, že všetka komunálna elektrina sa bude do roku 2020 vyrábať bezuhlíkovými zdrojmi (napr. Kansas City, MO).
Držme teda palce Georgii, aby získala demokratických senátorov a zelená revolúcia môže začať. Bol by to veľký krok pre svet, keďže Čína už svoje ekologické preteky začala (viď. náš článok Odvážne vyhlásenie čínskeho prezidenta. Začal svet brať boj proti globálnemu otepľovaniu vážne? ) a je najvyšší čas, aby sa do nich zapojili USA. Tento súboj bude mať spoločného víťaza, menšie následky klimatickej zmeny a nádej na odvrátenie katastrofy.
Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.
Zdroj: joebiden.com, nytimes.com