Okrem plastového odpadu je na vzostupe taktiež aj elektronický odpad. Prečo je problémom, aké následky zanecháva na životnom prostredí a hlavne ľuďoch, sa môžete dočítať v našom článku o odpadoch.
Viem dobre, že pre väčšinu z nás je ťažké vzdať sa používania niektorých elektrospotrebičov. Preto sa v tomto článku pokúsim dať tipy na to, ako jednotlivým spotrebičom predĺžiť ich životnosť.
To, že niektorí výrobcovia dávajú do spotrebičov „kazítka“, nevieme ovplyvniť. O nich napíšeme niekedy inokedy. Čo však vieme ovplyvniť, je morálna hodnota a používanie spotrebiča.
Čo sa týka morálnej hodnoty výrobku, je u každého spotrebiteľa a jeho spotrebičoch individuálna. Niekto chce nový mobil každý rok, niekto každý piaty rok a pod. Preto by mal každý sám zvážiť, či je pre neho naozaj nutné a potrebné mať vždy všetko in a najnovšie.
Ďalším dôvodom na kúpu nového výrobku býva nedostatočný výkon predchádzajúceho. Tomu môžeme zabrániť tak, že si kúpime síce drahší, ale výkonnejší spotrebič, ktorý pokryje naše potreby aj vo vzdialenejšej budúcnosti.
Taktiež dbajme na vyššiu kvalitu vyhotovenia, ktorú si môžeme overiť v odborných recenziách alebo na základe skúseností tých, ktorí si už výrobok kúpili. Na to u nás najlepšie slúži porovnávač heureka.sk. Dostatočné množstvo feedbackov od zákazníkov na elektrospotrebiče nájdete aj na Alze.
Životnosť sa dá niekedy predĺžiť aj tým, že sa pokazený výrobok opraví. Aby ste nemuseli platiť za opravu, využívajte predĺženú záruku, ktorá sa u väčšiny predajcov pohybuje približne v hodnote 5 až 10 % z ceny tovaru.
Niektoré tipy sú klasické odporúčania, ktoré nájdete aj v návodoch k výrobkom, iné vyžadujú istú stratu komfortu a ďalšie zas niečo, o čom ste ani netušili, že vám uberá zo životnosti spotrebiča. Asi väčšina z nás nebude vedieť dodržiavať všetky zásady, ale aj zopár môže pomôcť našim spotrebičom predĺžiť ich funkčnosť niekedy až o niekoľko rokov.
Mobil a tablet
- Nabíjajte už keď je batéria vybitá na 15 percent alebo aj skôr.
- Snažte sa odhadnúť čas, kedy asi bude batéria nabitá. Nenechávajte ju nabíjať nad 100 percent, značne vám to predĺži životnosť batérie a tým aj mobilu.
- Uprednostnite pomalšie nabíjanie pred rýchlonabíjanim.
- Optimalizujte si používanie aplikácií na pozadí, teda len to, skutočne využívate. Čím menejkrát budete musieť nabíjať, tým viac predĺžite životnosť.
- Používajte ochranný obal a tvrdené sklo.
- Nevystavujte mobil extrémnym teplotám, napr. v horúčave alebo v chlade.
- Neprehrievajte mobil nadmernou záťažou, t.j. dlhšie hranie a všeobecné používanie náročnejších aplikácií dlhší čas bez prestávky. V horúčave sa rovno vyhnite takémuto používaniu a používanie obmedzte na čas, kedy ste vy aj telefón v tieni.
- Naopak, ak je vonku väčšia zima a mobil je vystavený teplotám pod nulou, tak je lepšie ho v týchto teplotách vôbec nepoužívať. Používať ho začnite až pol hodiny po tom, čo sa zohrial pri izbovej teplote.
- Chráňte telefón pred vlhkosťou. Nejde len o vlhkosť v kúpeľni, z dažďa či priamo vo vode, ale aj o vlhko vo vreckách nohavíc či pot z rúk. Všetky kvapaliny môžu nové zariadenie poškodiť alebo znefunkčniť. Ak vám telefón spadol do vody alebo je z iného dôvodu navlhnutý, nedávajte ho na radiátor. Nechajte ho vyschnúť pri izbovej teplote, ktorá je pre životnosť telefónu tou najideálnejšou.
- Chráňte telefón pred vírusmi a inou softvérovou hrozbou.
Notebooky
- V prvom rade si treba vyberať notebook z kvalitných súčiastok a s kvalitným chladením. Pokiaľ to nie je nutné, kúpte si radšej zariadenie s aktívnym chladením. ako nejaký malý pasívny netbook. V prípade, že neplánujete používať počítač na cestách a potrebujete s ním pracovať hlavne doma, tak radšej siahnite po PC zostave.
- S chladením a predĺžením životnosti pomôže chladiaca podložka.
- Vysoké teploty sú tým, čo znižuje životnosť komponentov notebooku. Hlavným zdrojom tepla je procesor a grafická karta. Vyberajte si teda notebook s takým výkonom, aby mal nejakú rezervu, t. j. že v praxi využijete výkon maximálne na 80 percent a nebudete notebook preťažovať napr. hrou, ktorá potrebuje na svoj chod väčší výkon, akým disponuje váš notebook.
- Notebook prenášajte vypnutý, hlavne ak v ňom ešte stále používate HDD a nie SSD disk. Harddisk sa pri zapnutom notebooku stále točí a aj malý náraz môže spôsobiť, že čítacia hlava narazí do disku.
- Chráňte notebook pred nárazmi používaním tašky na notebook alebo ruksaku. Pre ešte vyššiu ochranu používajte obal na notebook.
- Raz za pol roka je dobré ho vnútorne prečistiť. Zvonku povysávať nižším výkonom otvory na vetranie notebooku a handričkou očistiť ventilátor vnútri.
- Používajte antivírusový softvér.
PC zostava
- Neodporúčam kupovať vyskladané zostavy. Zväčša obsahujú komponenty s čo najvyšším výkonom, ale najnižšej kvality. Preto si radšej komponenty nakúpte zvlášť. Zostavu si môžete vyskladať sami alebo na to využiť nejaký eshop. Napr. Alza ponúka vyskladanie zdarma, ak si všetky komponenty vyberiete u nich. S výberom komponentov vám pomôžem aj ja, keďže sa na túto oblasť špecializujem. Stačí sa opýtať prostredníctvom komentára pod týmto článkom alebo kontaktovať nás cez formulár.
- Dbajte na to, aby základná doska bola osadená kvalitnými súčiastkami, napr. millitary class.
- PC zdroj je to, čo chráni ostatné komponenty, takže voľte kvalitnejšie značky a aspoň gold certifikáciu. Množstvo W závisí od zostavy, ale všeobecne je dobré mať nejakú rezervu 100 W k spotrebe, ktorú má vaša zostava.
- Pri kúpe procesora sa nespoliehajte na box chladič, kúpte kvalitnejší vzduchový. Vodné chladenie má väčšinou menšiu životnosť a obsahuje viac toxických látok a odpadu. Takže ak sa práve nevyžívate v taktovaní, tak nemá zmysel ho kupovať a radšej za tú cenu investujte do kvalitnejšieho vzduchového chladiča.
- Netaktujte procesor, radšej kúpte CPU taký výkonný, aby ste pokryli nároky na výkon pre čo najdlhšie obdobie.
- Grafickú kartu taktiež kupujte s ohľadom na budúcnosť, teda čo najvýkonnejšiu. Pre jej životnosť je určite dobré, ak je osadená kvalitným trojventilátorovým chladením.
- PC skriňu nepodceňujte. Ak je kvalitná, s dobrým prietokom vzduchu, tak vám pomôže držať nižšie teploty komponentov, čo je predpokladom pre ich dlhú životnosť. Inak povedané, voľte skriňu s čo najväčšími rozmermi. Skrine s malým priestorom pre komponenty nedávajú priestor komponentom „dýchať“, tým sa teploty zvyšujú a životnosť komponentov sa znižuje. Ušetrenie priestoru tu musí ísť bokom.
- Ventilátory a priestor v skrini pravidelne raz mesačne povysávajte a očistite od prachu.
- Aj tu platí nutnosť chrániť PC antivírusovým softvérom.
Televízor
- Vyberajte TV s ohľadom na budúcnosť, aby vám jeho výkon postačoval aspoň na najbližších 5 rokov, ideálne ešte viac.
- Nepoužívajte televízor ako rádio. Nie je vyrobený na 12 hodinové púšťanie ako pozadie. Ak ho už musíte mať zapnutý celý deň nonstop, robte mu aspoň 20 minútové prestávky každé 3 hodiny používania.
- Znížte jas a kontrast, aspoň na tých 60 – 70 percent. Ak sa vám nechce hrať s nastaveniami, vyberte si v menu nejaký prednastavený profil, napr. eco mode. Ak pozeráte film v tme, môžete jas ešte o niečo viac znížiť.
- Ako pri väčšine elektrospotrebičov, tak aj pri televízore je hlavným nepriateľom jeho životnosti teplota. Tej sa dá predísť prestávkami pri prevádzke a vhodným umiestnením tak, aby mal televízor dostatok priestoru na prúdenie vzduchu.
- Používajte prepäťovú ochranu alebo rovno TV odpojte zo zásuvky, hlavne počas búrky alebo ak očakávate výpadky elektriny (napr. keď sused prerába byt).
- Čistite televízor od prachu, hlavne časti, cez ktoré váš televízor „dýcha“.
Monitor
- Pred kúpou si pozrite recenzie používateľov na kazivosť a kvalitu. Kupujte si monitor takej veľkosti a rozlíšenia, aby vám bola dostatočná aspoň na 5 rokov a viac.
- Nevystavujte monitor priamemu slnečnému svetlu. Dlhodobé vystavenie vám časom prinesie vyblednutie farieb.
- Nedotýkajte sa prstom obrazovky, môžu sa poškodiť zobrazovacie body.
- Na čistenie obrazovky používajte len prípravky na to určené, ideálne nanesené na handričku z mikrovlákien.
Práčka
- Najčastejšou príčinou je samozrejme vodný kameň, čiže tvrdá voda. Zabrániť usadeninám sa v tomto prípade dá buď filtrom na práčku určeným na tento účel, alebo raz za mesiac pustiť prací cyklus bez bielizne a namiesto pracieho prášku pridať kyselinu citrónovú (približne 60 gramov). Ako alternatívu ku kyseline citrónovej môžete použiť aj ocot (približne 1 liter).
- Ak máte veľmi znečistenú práčku, môžete použiť kombináciu octu (do bubna) a kypriaceho prášku (tam, kde ide prášok a v rovnakom množstve, v akom dávate prášok na pranie).
- Ak máte nástenný sifón, do ktorého ústi hadica, raz za dva mesiace by ste mali odmontovať kryt a spriechodniť odtok od vlasov a vlákien z oblečenia.
- Neukladajme na ňu žiadne ťažké predmety, ani si na ňu nesadajme.
- Pred vložením oblečenia do práčky, vyprázdnime všetky vrecká. Aj obyčajná vreckovka vie práčku pokaziť a navyše vieme, aké oblečenie nám ostane po takejto nehode s vreckovkou.
- Nenapĺňajte práčku doplna, nechajte tam aspoň kúsok miesta. Vráti sa vám to aj v efektívnejšom odstránení škvŕn.
- Po každom praní vytrite bubon.
- Pri práčke s predným plnením občas skontrolujte gumu, dokáže sa tam usadiť dosť veľa nečistôt. Pri manipulácii s gumou buďte opatrní, aby ste ju neroztrhli.
- Čistite aj zásobník, ktorý patrí medzi najviac znečistené časti práčky. Najprv použite zaliatie vriacou vodou a potom kefkou a napríklad prostriedkom na riad odstráňte nečistoty.
Chladnička
- Pri preprave dajte pozor, aby sa nenakláňala (mala by byť prepravovaná vo vzpriamenej polohe), aby z nej nevytiekol olej. Ak máte pochybnosti o doprave, radšej chladničku zapojte a zapnite až 24 hodín po doručení.
- Odstraňujte námrazu v chladničke minimálne raz mesiac.
- Ometajte prach zo zadnej mriežky (pri čistení chladničky odpájajte chladničku od elektriny). Výmenník sa už nemusí nachádzať len vzadu. V novších chladničkách ho môžete nájsť na rôznych miestach, napríklad aj vo dvierkach. Jeho pozíciu zistíte v návode na obsluhu.
- Nikdy nevkladajte do chladničky teplé jedlá.
- Neprepĺňajte ju. Majte medzi potravinami nejaké medzery kvôli lepšej cirkulácii vzduchu.
Vysávač
- Vyprázdňovanie vrecka by malo byť samozrejmosťou ešte skôr, ako sa naplní na 100 percent. Ideálne je ho vyprázdniť už pri 90 percentách. Niektoré vysávače na to majú upozorňujúcu kontrolku.
- Netreba zabúdať ani na prachové filtre a každý rok ich vymeniť alebo aspoň prečistiť raz mesačne. Upchanie tohto filtra je najčastejšou príčinou vzniku poruchy vysávača.
- Ďalšou časťou, ktorú treba skontrolovať a prečistiť, je rúra a hadica. Podľa zvuku by ste mali vedieť spoznať, že je nejaký väčší predmet zaseknutý v niektorej z týchto častí.
- Nepreťažujte motor – vysávajte čo najkratšie. Ak potrebujete vysávať dlhšie, urobte vysávaču aspoň päťminútovú prestávku.
- Vysávače používajte podľa druhu určenia. Napríklad na popol, na lístie, na piliny a iné väčšie predmety na pracovisku je na každý účel vysávač zvlášť.
- Chráňte vysávač pred mechanickým poškodeným. Hlavne kolieska sú často iba z plastu, takže pri prechode cez prah dverí alebo iné prekážky ho radšej preneste v rukách.
- Pri robotických vysávačoch dbajte na čistotu hlavne v oblasti kefky, koliesok a senzorov.
Mikrovlnná rúra
- Neukladajte na ňu žiadne predmety.
- Pravidelne ju čistíte, zvonku aj zvnútra.
- Používajte len riad a nádoby, ktoré sú povolené. Presnejšie informácie o nich nájdete v návode na použitie.
- Nie všetky plastové nádoby sú vhodné do mikrovlnnej rúry, musia byť označené.
Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.
Pingback: Koniec „kazítkam“? - EcoHero Magazine