Nabehnúť do obchodov, prečítať všetky dostupné články, komentáre a rady, vypočuť si všetky prednášky na youtube? Odmietnuť slamku v bare, naučiť sa šiť a ušiť si vrecúška na rožky? Obklopiť sa perfektnými zero waste vychytávkami a byť na seba hrdý/hrdá? Čo skôr? V akom poradí? A bude to ešte vôbec zero waste alebo aspoň trochu ekologickejšie?
Tým najlepším prvým krokom by mohlo byť sťahovanie do nového bytu, ktorému prechádza balenie alebo inak povedané, hĺbkové preskúmanie toho, čo všetko vlastne vlastníte. Ale nemusíte sa hneď sťahovať, úplne postačí vyhrnúť si rukávy a pustiť sa do poriadneho jarného upratovania. Dokonca nemusí byť ani jar, každé počasie aj ročné obdobie je na to ideálne.
Či sa vám to páči alebo nie, určite ste si za posledné roky nazbierali riadnu hŕbu vecí, o ktorých momentálne ani netušíte. Od preplnenej skrine s oblečením, cez staré kabelky, topánky, „užitočné“ drobnosti, dekorácie, talizmany, dary, elektroniku, kuchynské potreby, knihy, skriptá, až po najrôznejšie materiály na tvorenie… Škatule a škatule vecí, ktoré vlastne ani nepotrebujete, ktoré ste roky nemali v rukách, ku ktorým už nemáte žiadny vzťah a na ktoré ste už aj vlastne úplne zabudli.
Niekedy je fajn vidieť svoj život prostredníctvom vecí, ktoré sme si nazbierali, pripomínať si, spomínať pri pohľade na nich, ale naozaj je potrebné zbierať veci, aby sme si mohli zachovať spomienky? Veď je toľko iných možností. Vytvoriť si digitálne spomienky (ktoré treba zálohovať!), zapísať si príbehy a zážitky, aby sa na ne nezabudlo a mohli sa rozprávať ďalším generáciám. Namiesto kupovania spomienkových predmetov si môžete z každého navštíveného miesta priniesť kamienok, ktorý využijete vo svojej záhrade. Fantázia ponúka nekonečné možnosti.
Urobte si prehľad vo veciach, ktoré pravidelne používate a ktoré plánujete používať aj naďalej. Zvážte, čo všetko v skutočnosti potrebujete, na čom všetkom vám záleží a bez čoho si neviete predstaviť svoj život. A naopak vyraďte všetko, čo ste už roky nepoužili. Darujte, posuňte niekomu, kto to ešte využije, nemusíte hneď vyhadzovať.
Čím menej zbytočných vecí bude okolo vás, tým väčší priestor si vytvoríte pre svoje nové myšlienky, názory, postoje, nápady a záľuby. Tým viac priestoru bude aj na nové hrdinské zmeny vo vašom živote.
30 hrdinských (ekologických) zmien, vďaka ktorým sa z vás stane skutočný ECO HERO:
- Noste si so sebou vlastnú fľašu s vodou.
- Všade si so sebou noste vlastný príbor, aby ste sa vyhli tomu, že si musíte zobrať k jedlu plastový.
- Ak chodievate do reštaurácií a pravidelne si z nich nosíte domov jedlo či nedojedené zvyšky, vezmite si so sebou vlastnú nádobu na jedlo.
- Poznáte Meal Prep? Ušetríte a budete sa stravovať zdravšie.
- Jedzte menej živočíšnych produktov, viac zeleniny a ovocia.
- Nakupujte menej, viac voľného času venujte iným obľúbeným činnostiam.
- Na nákupy chodievajte s nákupným zoznamom a držte sa ho.
- Nakupujte lokálne a sezónne.
- Nakupujte v bezobalových obchodoch.
- Používajte na nákup vlastné ekotašky.
- Na nákupy si noste vlastné vrecúška na ovocie, zeleninu aj pečivo.
- Pri nákupe potravín uprednostňujte tie, ktoré majú menej obalov alebo aspoň recyklovateľné obaly.
- Začnite kompostovať alebo nájdite vo svojej blízkosti miesto, kam by ste mohli odnášať kompostovateľný odpad.
- Vypestujte si bylinky, zeleninu, ovocie. Dá sa to aj na balkóne.
- Ak radi čítate, vybavte si členský preukaz v knižnici. Možno aj väčšinu kníh, ktoré si kúpime, prečítame len raz. Alebo knihy nakupujte aspoň z druhej ruky.
- Pokúste sa znížiť spotrebu vody. Ako nato, nájdete v tomto článku.
- V zimnom období šetrite s kúrením, veď niekedy sa stačí len teplejšie obliecť.
- Úplne vypínajte elektroniku, ak ju momentálne nepoužívate.
- Vypínajte počas dňa svetlo.
- Využívajte všade elektronické výpisy a faktúry.
- Požičiavajte si náradie a prístroje, ktoré potrebujete len občas, napríklad vŕtačku, mlynček na mak alebo rebrík.
- Predtým, ako pokazené veci vymeníte za nové, skúste ich najskôr opraviť.
- Začnite viac chodiť pešo alebo na bicykli.
- Vyrobte si vlastné čistiace prostriedky, alebo si kúpte čapované do vlastných nádob.
- Vyrobte si vlastnú kozmetiku.
- Na odličovanie nepoužívajte jednorazové vatové tampóny, nahraďte ich látkovými.
- Vymeňte plastovú zubnú kefku za bambusovú.
- Jednorazové holiace strojčeky nahraďte strojčekmi s vymeniteľnými žiletkami.
- Klasické vatové tyčinky do uší sa dajú vymeniť za ekologickejšiu papierovú alebo bambusovú verziu.
- Pridajte sa k skupine ľudí (na sociálnych sieťach alebo vo vašom okolí), ktorá sa, rovnako ako vy, snaží žiť ekologickejšie. Vymieňajte si skúsenosti, rady, nápady a podporujte sa navzájom.
Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.