Indickí ekohrdinovia, ktorí to zobrali do vlastných rúk a čistia more od plastov

Pri lovení sa často vyloví viac odpadu ako rýb. Klasickí rybári tento odpad zvyčajne hádžu naspäť do mora. Indický rybár Peter Mathias si však uvedomil, že takto to ďalej nepôjde. Úlovky boli stále menšie a menšie, a preto sa rozhodol konať. Vylovený odpad začal aj s miestnymi kolegami zvážať na pevninu a vyhadzovať ho do komunálneho odpadu.

Zdroj: newsbharati.com

Neskôr si ale títo rybári uvedomili, že problém dostatočne neriešia, keďže len prenášajú odpad z mora na pevninu. Ich región totiž nemal žiadny systém zberu komunálneho odpadu, takže odpad sa len prehadzoval z jednej kopy na druhú.

Peter Mathias sa preto obrátil na J. Mercykutty Ammu, štátneho ministra rybolovu, a kolegu Kolma s prosbou o pomoc. Pomocnú ruku im tak nakoniec podala vládna agentúra, ktorá vytvorila prvé recyklačné centrum v danej lokalite, vďaka ktorému začal ich zber odpadu dávať ešte väčší zmysel.

Ženy z recyklačného centra triedia plastový odpad.

V recyklačnom centre sa plastový odpad z oceánu recykluje a využíva sa ako prísada na opravu ciest. Viac ako polovica ciest v južnom štáte Tamil Nadu je totiž plastová. Tento povrch vozovky je čoraz obľúbenejší, pretože robí cesty odolnejšími voči horúčavam, ktoré sú vďaka globálnemu otepľovaniu čoraz častejšie a intenzívnejšie. Teplota topenia plastových ciest je okolo 66° C, čo je o takmer 16 stupňov viac, než majú bežné asfaltové cesty (približne 50° C).

Peter Mathias sa vo svojej aktivite spojil s ďalšími indickými rybármi, ktorých počet sa v súčasnosti vyšplhal až na približne 5 000. Okrem zberu odpadu sa všetci títo rybári zaviazali aj znížiť svoj príspevok plastového odpadu a poučiť o tom každého, s kým prídu do styku.

Od Augusta 2017 už vyzbierali viac ako 100 ton plastového odpadu. Navyše v novovzniknutom recyklačnom centre si našlo zamestnanie na plný úväzok 30 žien.

Títo rybári sú pre nás všetkých na celom svete úžasným príkladom. Stačí jeden človek a jeden dobrý ekologický nápad, ktorý osloví ďalších ľudí i mieste úrady a každý problém sa dá vyriešiť.

Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.

Zdroj: goodnewsnetwork.org

Pridajte Komentár

Návrat hore