Najcennejšia tekutina na svete – pitná voda

Od roku 1993 je 22. marec Svetovým dňom vody. Nie je to náhoda, že presne mesiac pred Dňom Zeme by sme si mali nanovo pripomínať význam vody pre nás a pre celú našu Zem. Voda je vzácnejšia než zlato, dokonca vzácnejšia než soľ v rozprávkach. Bez vody by na našej planéte nebol žiadny život.

Aj keď patríme k menšine tých šťastných, ktorým pitná voda tečie doma priamo z kohútika, nesmieme zabúdať na tých, ktorí to také jednoduché nemajú. Na tých, ktorí denne prejdú pešo hodiny a hodiny, aby si zabezpečili aspoň niekoľko litrov vody. Na tých, ktorí pijú vodu plnú baktérií a nečistôt, ktoré im spôsobujú najrôznejšie zdravotné problémy aj smrť.

Ani v Európe už nie je toľko vody ako kedysi. Za posledné suché roky sa znižuje množstvo podzemnej vody, vody v riekach, v zásobárňach pitnej vody, vo vodných priehradách. Aj na Slovensku sú mestá a dediny, ktoré už zažili zákaz používania pitnej vody z vodovodu na polievanie záhrad a trávnikov, napúšťanie bazénov, umývanie áut a iných činností, ktoré neslúžia na pitné alebo hygienické účely.

Aktuálne tieto obmedzenia majú aj napríklad niektoré oblasti Českej republiky, kde sa maximálny denný odber vody stanovil na 5 000 litrov. Toto opatrenie má pomôcť krajine pripraviť sa na suché a horúce leto.

Zdroj: pixabay.com

Šetrenie obmedzených zásob pitnej vody má svoj pozitívny vplyv aj na naše peňaženky. Ak aj vyžaduje počiatočné náklady, tie sa vám takmer okamžite vrátia. Pripravili sme pre vás 15 užitočných tipov, ako ušetriť pitnú vodu a peniaze aj vo vašej domácnosti:

1. Opraviť kvapkajúci vodovodný kohútik a tečúce WC (strata 20 – 50 l pitnej vody denne).

2. Vypínať vodu počas umývania zubov (strata 10 l vody pri jednom umývaní zubov).

3. Investovať do termostatických batérií, ktoré miešajú teplú a studenú vodu rýchlejšie a na vami zvolenú teplotu.

4. Používať úsporné sprchovacie hlavice.

5. Na batérie namontovať úsporné perlátory, dokážu ušetriť až 2/3 vody, ktorú by ste minuli bez nich.

6. Uprednostňovať sprchovanie pred kúpaním sa  (150 – 200 l vody pri kúpaní, pri sprche 50 – 60 l vody).

7. Využívať plnú kapacitu práčky (šetríte tým nielen vodu, ale aj elektrickú energiu).

8. Zaobstarať si úsporný splachovací systém na WC.

9. Kúpiť si k WC nádržku spojenú s umývadlom – nebudete tak splachovať pitnou vodou, ale odpadovou.

10. Neumývať riad pod tečúcou vodou, ale v dreze a následne ho rýchlo opláchnuť (strata cca 35 l pitnej vody pri jednom umývaní).

11. Ak máte možnosť a priestor, používajte umývačku riadu (cca 20 l vody pri jednom umývaní).

12. Ak máte záhradu, používajte na polievanie dažďovú vodu nachytanú do nádob. Polievajte ráno alebo večer, aby sa väčšina vody neodparila.

13. Využívajte kvapkovú závlahu záhrady – čím intenzívnejšie svieti slnko, tým viac kvapôčok vody sa uvoľňuje na zalievanie rastlín.

14. Na rozmrazovanie potravín nepoužívajte horúcu vodu, ale izbovú teplotu.

15. Ak vám v rýchlovarnej kanvici ostane voda, nevylievajte ju, radšej ňou (po vychladnutí) polejte izbové kvety.

Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.

Zdroje: irozhlas.cz

One thought on “Najcennejšia tekutina na svete – pitná voda

Pridaj komentár