Všimli ste si, že všetky sviatky sa v našej spoločnosti spájajú s konzumom a nakupovaním často úplne nepotrebných vecí, so zvyšovaním množstva odpadu a vlastnej uhlíkovej stopy? Aj keď sú Dušičky v prvom rade o uvedomení si svojej vlastnej konečnosti, nie je na škodu nezabúdať ani na to, čo po sebe našej planéte a budúcim generáciám zanecháme.
Ak premýšľate o tom, ako tieto sviatky prežiť čo najekologickejšie a najohľaduplnejšie k Zemi a jej klíme, možno vám poradí aj tento náš článok.
Ako vyrobiť veniec na hrob
Namiesto umelých vencov si môžeme urobiť vlastné aranžmány z kvetov zo záhrady a lúk, konárov, listov, lesných plodov, orechov, šišiek a podobne. Ako základ na veniec môžeme použiť slamu, prípadne prútie z vŕby alebo priamo vetvičky z ihličnatého stromu. Potom už stačí veniec dekorovať machom, šiškami, listami, kvetmi, orieškami a pod. Z jesenných javorových listov dokážu aj deti s malou pomocou vyrobiť krásne kvety, ktoré ľahko pripevníte k vencom aranžérskym drôtom.
Ak nemáme na výrobu dekorácií čas, prírodný veniec môžeme kúpiť aj v kvetinárstve s lokálne pestovanými kvetmi alebo môžeme podporiť nejakých handmade nadšencov, ktorí nám veniec vyrobia na objednávku.
Ako vyrobiť kyticu na hrob
Metafora živých kvetín je krásna – zvetrajú a rozpadnú sa. Preto sme si ako symbol smútku, ktorý prinášame na hroby, vybrali práve živé kvety. Keď nahrádzame skutočné kvety umelými, ktoré sa nerozpadnú, táto metafora sa stráca. Pri výrobe kytice platí to isté, čo pri vencoch. Materiál si môžeme zaobstarať sami alebo si kyticu necháme urobiť v kvetinárstve, ktoré predáva kvety od lokálnych pestovateľov (viď náš článok MDŽ kvety) a používa dekorácie z organických materiálov. Plastové stuhy, celofány a iné plastové ozdoby nikomu chýbať nebudú. Ďalšou možnosťou sú kvety v kvetináčoch, ktoré sú navyše odolné voči vetru alebo kytice zo sušených kvetov, ktorých výhodou je, že ich krása je zakonzervovaná na dlhšie obdobie.
Kahance a sviečky
Ak sa rozhodneme, že predsa len chceme kúpiť kahance, môžeme aspoň nahradiť umelohmotné za sklenené, ideálne s plechovým uzáverom. Sviečky nemusíme kupovať v plastovom obale, môžeme v hliníkovom alebo kúpiť rovno bez obalu. Dno kahanca ochránime pred voskom napríklad aj už raz použitým alobalom, ktorý vložíme pod sviečku do kahanca.
Aby nám kahanec vydržal čo najdlhšie a nemuseli sme po niekoľkých týždňoch kupovať nový, vyberajme pri nakupovaní priehľadné sklo kahanca. Červená, žltá či iná farba zvykne po krátkom čase praskať a olupovať sa.
Doprava
Ak so sebou na cintorín neberieme staršieho alebo chorého či zdravotne znevýhodneného človeka, mohli by sme si ako dopravu zvoliť MHD, vlak alebo autobus. Mnoho cintorínov aj v menších dedinách má vo svojej blízkosti zastávku. Prechádzkou na cintorín zase urobíte čosi aj pre vlastné zdravie a čas môžeme využiť na premýšľanie, rozhovory alebo spomínanie.
Separovanie
Nehádžme odpad z hrobov do zmesového kontajnera na cintoríne. Aj keď sa situácia s kontajnermi na triedenie odpadu postupne z roka na rok zlepšuje, predsa len ich nenájdeme všade. Nič nám však nebráni zobrať si odpad so sebou domov v taške a separovať ho.
Zapaľovač
Namiesto klasických zapaľovačov môžeme použiť ekologické zapaľovače, či už na nabíjanie cez USB alebo Zippo, benzínové zapaľovače. Ďalšou alternatívou sú obyčajné zápalky. Ak potrebujete zapáliť hlboký kahanec, použite dlhé krbové zápalky alebo drevene špajdle, ktorými pohodlne zapálime viacero kahancov naraz a bez popálenia.
Bonus
Ako posledný tip uvádzame samotný základ Zero Waste, ktorým je heslo: všetkého menej. Nepreháňajme to s množstvom vencov, sviečok, kahancov, kvetov a pod. Čas, ktorý by sme strávili nakupovaním, radšej venujme svojim blízkym a spoločnému spomínaniu na svojich zosnulých.
Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.