Medzinárodný deň žien patrí na Slovensku k sviatkom, počas ktorých sa výraznejšie zvyšuje predaj rezaných kvetov. Veď už za čias Československa sa symbolom tohto sviatku stal červený karafiát, ktorý patrí medzi najčastejšie odovzdávané MDŽ kvety.
Odkiaľ sú kvety k MDŽ
Možno to nie je až také známe, ale práve kvety majú veľmi vysokú uhlíkovú stopu. Pri ich pestovaní sa využíva široká škála hnojív, kvety sa striekajú pesticídmi a ďalšími postrekmi, ktoré majú zabezpečiť ich čerstvosť a „ochrániť“ ich. Najčastejšie sa prepravujú letecky z Afriky alebo Južnej Ameriky.
Z Kene pochádza viac než 30 % všetkých rezaných kvetov a viac než 70 % ruží, ktoré sa predávajú v Európe. Pre túto krajinu je pestovanie a vyvážanie kvetov významným hospodárskym odvetvím, v ktorom pracujú státisíce jej obyvateľov. Aj za cenu ničenia ekosystému v okolí jazera Naivasha a napriek rastúcemu nedostatku vody, ktorá sa namiesto toho, aby zachraňovala ľudské životy, používa na pestovanie nepožívateľných kvetov.
Následky kúpovania kvetov k MDŽ
Odkedy sa kvetinársky priemysel presťahoval do okolia jazera Naivasha, zmenšilo svoju veľkosť o polovicu a hladina vody klesla o 3 metre. V dôsledku znečistenia vody sa rapídne znížilo množstvo rýb a hrochov v jazere.
Pod tlakom odberateľských krajín Keňa postupne prijíma opatrenia na riešenie environmentálnych vplyvov kvetinárskeho priemyslu, napríklad využívaním alternatívnych zdrojov energie, akými sú geotermálna energia na vykurovanie skleníkov, solárna energiu alebo bioplyn. To však nestačí.
V dôsledku nízkej regulácie pesticídov sa v niektorých pestovateľských krajinách požívajú stále zastarané a nebezpečné chemikálie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie až tretina chemikálií, ktoré používajú kolumbijské plantáže, je extrémne alebo vysoko toxická.
Mnohé medzinárodné štúdie potvrdzujú, že pracovníci fariem majú najrôznejšie zdravotné problémy a symptómy, ktoré súvisia s používaním pesticídov. Veď ak údaje holandského Ministerstva sociálnych vecí a zamestnanosti ukazujú, že holandskí pracovníci sú pri práci s kvetinami vystavení 60-krát vyššej dávke chemikálii než je „bezpečná“ hranica, o čo horšie pracovné podmienky musia mať zamestnanci v rozvojových krajinách.
Jedno je isté, kvetinový priemysel dáva prácu tisícom ľudí a pomáha rozvíjať chudobné krajiny, avšak za akú cenu. Nekúpením rezaných kvetov z dovozu nútime tieto krajiny, aby buď prestali pestovať, alebo pestovali a vyvážali ekologickejšie a v súlade s pravidlami Fair Trade.
Lokálny slovenský pestovateľia kvetov k MDŽ
V prípade, že si predsa rôzne príležitosti bez kvetov predstaviť neviete, využite ponuku lokálnych pestovateľov kvetov priamo na Slovensku. Podporíte tak nielen slovenskú ekonomiku, malých podnikateľov, ale zároveň pomôžete aj nášmu životnému prostrediu.
Slovenskí lokálni pestovatelia kvetov a kvetinárstva podporujúce Fair Trade (Fair Flowers Fair Plants, Florverde a pod.):
- Černuška (potulné prírodné kvetinárstvo) – https://www.facebook.com/Černuška-potulné-prírodné-kvetinárstvo-398120593702851/
- Kvetinová farma v Návojovciach – https://www.facebook.com/kvetinova.farma.v.navojovciach
- Kvety z vidieka (Kálnica) – http://www.kvetyzvidieka.sk/
- Margarétka (Rusovce) – http://www.kvetymargaretka.sk/o-nas/
- Rozvitnutá (Záhorie) – https://www.facebook.com/rozkvitnuta/
- Veternice (Hodkovce pri Košiciach) – https://www.veternice.sk/
- Zeliny z doliny (Veľká Dolina) – https://www.facebook.com/zelinyzdoliny/
- Zo záhrady (Kysuce) – https://www.facebook.com/zozahrady/
O tejto problematike vznikli dva zaujímavé dokumenty, ktoré Vám odporúčame pozrieť – A Blooming Business (2010) a slovenský dokumentárny film Kvety pre Európu (2017).
Použité zdroje: ejustmeans.com, theecologist.org
Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.
Pingback: 7 tipov ako si uctiť pamiatku zosnulých ekologickejšie - EcoHero Magazine