Vodné drony čistia svetové prístavy

Holandská spoločnosť RanMarine Technology prišla s nápadom, ako pomôcť oceánu, aby v ňom nekončilo stále viac a viac odpadu. Jej cieľom bolo pomôcť prístavom nájsť efektívnejšie a účinnejšie riešenie ich problémov s odpadom, ktorý sa najčastejšie práve cez ústia riek v prístavoch dostáva vďaka morským prúdom a vetru na otvorený oceán, kde sa hromadí a vážne poškodzuje oceánsky ekosystém. Výsledkom je projekt WasteShark.

Ide o akéhosi robotického „žraloka“ alebo inteligentný „vysávač“. Bol pomenovaný podľa svojej podobnosti s najväčším plutvovcom na svete – žralokom veľrybím. Ten pláva zvyčajne tesne pod hladinou s obrovskými otvorenými ústami, do ktorých nasáva potravu spolu s vodou a filtruje si ju pomocou žiabrov.  

Žralok veľrybí. Zdroj: www.thoughtco.com

Dron dokáže z vody vyzbierať plasty, mikroplasty a iné pevné odpady, ktoré chytá do siete, pričom zároveň zhromažďuje informácie o kvalite a teplote vody, množstve kyslíka vo vode, o počasí alebo hĺbke vody v prístave.

WasteShark sa dokáže učiť, postupne spoznáva prostredie, v ktorom sa nachádza, nájde miesta, kde sa zhromažďuje najviac odpadu a opätovne sa tam vracia. Vďaka svojej veľkosti a konštrukcii sa dostane aj do ťažko dostupných miest. Je pomerne tichý a pohybuje sa veľmi pomaly, čím umožňuje vtákom a rybám bezpečne ujsť, keď sa k nim priblíži.

WasteShark v akcii

Je napájaný z dobíjateľných elektrických batérií, takže neznečisťuje prostredie ropou či výfukovými plynmi a vytvára nulové emisie oxidu uhličitého. Na jedno nabitie dokáže vyzbierať až takmer 500 kilogramov odpadu.

V súčasnosti spoločnosť využíva aj ďalšie dva modely vodných dronov – PlantShark a ChemShark. PlantShark zbiera riasy a iné parazitické rastliny, ktoré ohrozujú biodiverzitu vody. ChemShark dokáže pomocou najmodernejších filtračných technológií z vody odstraňovať oleje, ropu, kadmium, arzén, olovo a ďalšie chemické kontaminanty.

Ešte v roku 2016 začali prvýkrát úspešne využívať Waste Shark v najmodernejšom a najväčšom európskom prístave Rotterdam. Neskôr sa rozšírili do ďalších holandských prístavov, do Švédska, južnej Afriky (Kapské mesto) a Dubaja. Tento týždeň sa ich činnosť odštartovala aj vo Veľkej Británii, konkrétne v prístave Ilfracombe v anglickom grófstve Devon.

Prístav Ilfracombe, Veľká Británia

Použité zdroje: ranmarine.io, ecocoast.com, wwf.org.uk

Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.

Pridaj komentár