Lufa a iné náhrady špongie

Väčšina kuchynských špongií je vyrobená z celulózy (prírodných vlákien). Drsná časť je však zvyčajne vyrobená z polyesteru alebo nylonu. Tieto materiály nie sú recyklovateľné ani biologicky odbúrateľné a sú vyrobené z neobnoviteľných zdrojov, ako napríklad ropa.

Z hygienických dôvodov by sa špongia na riad mala meniť každý týždeň. Takže jedna domácnosť za rok nahromadí okolo 50 takýchto hubiek ako odpad. Nemusí to byť tak, stačí ak siahnete po ekologickejších alternatívach:

1. Lufa

Lufa, konkrétne lufa valcovitá, je rastlina, ktorá prirodzene rastie v juhovýchodnej Ázii. Z jej plodu sa špeciálnym postupom stane prírodná špongia s pevnými vláknami. Nebolo by však ekologické ťahať ju z druhého konca sveta, lepšie je si ju doma vypestovať alebo kúpiť už vypestovanú u nás.

Lufa valcovitá
Lufa valcovitá

Pestovanie lufy

Na začiatok budete potrebovať semienka lufy valcovitej. Tie si môžete kúpiť buď napr. na osiva-semena.sk alebo zosemien.sk alebo v zohnať od nejakého pestovateľa v skupinách na sociálnych sieťach.

Lufa je teplomilná rastlina, na správne dozrievanie potrebuje 150 – 200 teplých dní. Z tohto dôvodu je v našich končinách lepšie predpestovať priesady v kvetináči alebo využiť väčšie plastové nádoby od zmrzliny či margarínu. Celkovo na ročnú spotrebu budete potrebovať približne 10 lúf. Závisí to od veľkosti špongii, ktoré vám vyhovujú, aj od veľkosti plodov.

Začať treba už na prelome marca a apríla. Semená lufy najprv namočte na 48 hodín do vody, ktorú niekoľkokrát vymeňte.  Lufa potrebuje na klíčenie nejaký čas, zvyčajne týždeň až dva. Vypestovanie priesady trvá približne 2 mesiace.

Priesada lufy
Priesada lufy zdroj sashe.sk

Ideálny čas na presádzanie do zeme je po troch zamrznutých mužoch (Pankrác, Servác, Bonifác), t. j. v polovici mája, kedy by mali mať rastliny okolo 30 cm. Menšie rastlinky by nemuseli prežiť presádzanie. Lufy je potrebné sadiť minimálne meter od seba.

Plody sú dosť ťažké, preto je nevyhnutné zabezpečiť rastlinám oporu, ideálne plot s veľkými okami.

Plod lufy je najprv zelený, vtedy sa hodí na konzumáciu. Ak ju chcete pestovať na účel špongie, treba počkať kým bude lufa úplne dozretá, to znamená, aby mala tmavožltú až hnedú farbu. Mali by ste cítiť, že je trochu ľahšia a šupka je tvrdšia. Sledujte počasie a lufu zberajte až tesne pred príchodom prvých mrazov (väčšinou koniec októbra).

Špongia sa vytvorí z dužiny. Tú vytiahnete tak, že najprv celý plod ponoríte do vody, aby šupka zmäkla. Koniec (tam, kde bol pôvodne kvet) odlomíte a ťahaním prsta od dola na hor medzi šupkou a dužinou šupku otvoríte.  Nakoniec už iba odstránite semienka pod tečúcou vodou. Dužinu necháte vysušiť a nakrájate na malé špongie.

Oddelenie dužiny od šupky a semienok
Oddelenie dužiny od šupky a semienok zdroj: sashe.sk

Semienka lufy vysušte a uchovajte na ďalšie vysádzanie.

Ak si na pestovanie lufy netrúfate, alebo nemáte na jej pestovanie vhodné podmienky, môžete si lufu zakúpiť. Ako sme už spomínali na začiatku, je treba si dať pozor v akom eshope nakupujete, aby lufa nebola dovážaná z druhého konca sveta. Napríklad táto EatGreen lufa (doručujú aj na Slovensko) je z Grécka, čo síce vytvára uhlíkovú stopu, ale aspoň v rámci Európy.

2. Použité bavlnené oblečenie

Dôležité je, aby nepúšťalo farbu, čo by sa už po dlhšie nosenom a mnohokrát vypranom oblečení stávať nemalo.

Bavlnené oblečenie

3. Ekologické utierky

Okrem toho, že sú kompostovateľné a že aj pri ich výrobe sa kládol dôraz na prírodné materiály, v ponuke nájdete veľký výber z mnohých dizajnov.

Hlavnou ich výhodou je to, že väčšina z nich sa dá prať viackrát. Napríklad táto konkrétna až 200-krát.

More Joy Univerzálna utierka

Ekologická utierka More JOY
Ekologická utierka More JOY

4. Kovová drôtenka

Kov je plne recyklovateľný takže patrí medzi udržateľné pomôcky na riad. Jej nevýhodou je, že sa nehodí na všetky povrchy (napríklad na teflónové panvice) z dôvodu poškodenia riadu a zle sa čistí. Ak ste ju doteraz využívali len na najväčšiu špinu, nebojte sa ju využívať aj na klasické umývanie menšej špiny. Na trhu sú už aj také, ktoré sú šetrnejšie k povrchom. Pri kúpe si dajte pozor aj na tvar. Niektoré sa po čase rozpadajú a kovové časti vám môžu ostať zabudnuté v riade. Nepozornosťou ich tak môžete dostať do tela pitím alebo zamiešaním v jedle.

Kovová drôtenka na riad
Kovová drôtenka na riad

5. Kefy na riad

Na trhu je viac druhov, ktoré sa radia medzi ekologické kvôli použitým materiálom.

Drevená kefa

Odkaz na produkt: Casa organica – drevená kefa na riad

Na výrobu štetín sa používa rastlina Agáve Tampico, ktorá rastie hlavne v Mexiku. Z agáve sa okrem iného vyrába aj známy agávový sirup či známy alkoholický nápoj tequilla.

Výrobok je rozložiteľný, kompostovateľný, ale vzhľadom na uhlíkovú stopu (až z Mexika) menej ekologický ako lufa.

Výhodou je, že neskôr už nemusíte kupovať celú kefu s rúčkou, ale stačí kúpiť iba náhradnú hlavicu Casa organica – náhradná hlavica

Certifikát FSC zaručuje, že drevo pochádza z lesa, ktorý sa obhospodaruje ekologicky šetrne, a zároveň bolo vyťažené a spracované environmentálne, sociálne a ekonomicky zodpovedne. Viac informácií o certifikáte napríklad tu https://www.lesy.sk/lesy/o-lese/certifikacia-lesov/forest-stewardship-council-fsc.html

Drevená kefa na riad Casa organica
Drevená kefa na riad Casa organica

Kefa na riad z recyklovaného plastu

Odkaz na produkt: Ecoforce – kefa na riad

Najmenej ekologická alternatíva, ale stále lepšie ako klasická hubka na riad.

Násada je podľa výrobcu vyrobená minimálne z 89% z recyklovaného plastu, štetiny zo 70% recyklovaného materiálu.

Tiež sa dá zakúpiť náhradná hlavica Ecoforce náhradná hlavica

Kefa na riad z recyklovaného plastu Ecoforce
Kefa na riad z recyklovaného plastu Ecoforce

Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.

Zdroj: Savvygardening.com, Sashe.sk, Econea.cz, Ecolia.sk,

Pridaj komentár