15 tipov ako pomôžeš Zemi, svojmu zdraviu a aj svojej peňaženke už dnes!

Je 22. apríl a my si znovu pripomíname Deň Zeme. Čo sme za posledný rok vo svojom životnom štýle zmenili v prospech našej planéty? Ako sme pomohli svojmu životnému prostrediu? Čím sme prispeli k zastaveniu klimatickej zmeny?

Ak na tieto otázky ešte nedokážete s hrdosťou odpovedať, práve dnes sa to môže zmeniť. Dnešok je vždy tým najideálnejším dňom na nový začiatok. Už dnes z vás môže byť skutočný Eco Hero.

1. Nekupuj veci, ktoré naozaj nepotrebuješ. Je čas prestať súťažiť, kto má čo krajšie, väčšie, drahšie, luxusnejšie, lepšie…

2. Všetko, čo sa dá, nakupuj z druhej ruky a zároveň tak, aby si si to mohol vyzdvihnúť osobne, bez použitia automobilu a zbytočných obalov. Nezabúdaj však, že nemusíš mať všetko len preto, lebo to je lacné.

3. Namiesto každodenného kupovania nápojov v plastových fľašiach si kúp jednu sklenenú fľašu a o tu sa staraj pravidelným čistením. Ak budeš mať chuť na sladený nápoj, tak si vyrob domáci sirup. Keď budeš chcieť minerálku, na Slovensku máme mnoho prameňov, kde si ju môžeš ísť nabrať do vlastných fliaš.

4. Obmedz spotrebu mäsa na dva a menej dní v týždni, prípadne si zaobstaraj také mäso, ktoré bolo chované a zabité na Slovensku alebo v tvojom okolí. Ak je to možné, zisťuj, čím bolo zviera počas chovu kŕmené. Nekupuj si mäso zo zvierat, ktoré boli kŕmené sójovou múčkou alebo sójou. Kvôli zvýšenému dopytu po sóji a chovu dobytka sa vyrubujú dažďové pralesy v Južnej Amerike.

5. Šetri pitnú vodu. Ako na to si môžeš prečítať v tomto článku.

6. Šetri elektrinu. Ako na to si môžeš prečítať v tomto článku.

7. Zbieraj papier.

8. Trieď odpad.

9. Vyhýbaj sa kupovaniu exotického dreva a výrobkov z neho.

10. Ak máš niekde v blízkosti bezobalový obchod, tak využi túto ekologickú možnosť nakupovania.

11. Bylinky, paradajky, cibuľu a iné si môžeš vypestovať aj v paneláku na balkóne alebo na parapete. Ak máš záhradu, neváhaj ju využiť na dopestovanie toho, čo vieš spotrebovať.

12. Na prepravu využívaj bicykel, kolobežku, svoje nohy, pri dlhších trasách alebo z iných dôvodov hromadnú dopravu alebo elektrické alternatívy dopravných prostriedkov.

13. Buď aktívny v oblasti ochrany životného prostredia, či už politickým rozhodnutím alebo priamo politickým angažovaním.

14. Informuj sa o novinkách a možnostiach, ako môžeš pomôcť Zemi, či už v našom magazíne alebo na iných portáloch.

15. Zdieľaj tento článok na sociálnych sieťach a daj vedieť aj ostatným, ako môžu jednoducho a zadarmo pomôcť sebe aj celej Zemi.

Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.

Pridajte Komentár

Návrat hore