Z aktuálnej analýzy realizovanej spoločnosťou Nielsen vyplýva, že v období posledných 12 mesiacov (Obdobie máj 2018 až apríl 2019. Trh: maloobchodný trh obchodov s potravinami a zmiešaným tovarom, bez Metra a čerpacích staníc.) dosiahli maloobchodné tržby v segmente nealko nápojov hodnotu takmer 375 miliónov eur, čo predstavuje medziročný nárast o 19 miliónov eur (+ 5 %).
Nielen tržby, ale aj spotreba zaznamenala medziročný rast a to o 3 %. V sledovanom období Slováci nakúpili 812 miliónov litrov nealko nápojov. Ak toto číslo premeníme na počet 1,5 litrových fliaš, tak sa dostaneme na množstvo 540 miliónov 1,5 litrových fliaš, čo je o 14 miliónov fliaš viac ako rok pred sledovaným obdobím.
Hlavný dopyt bol po minerálkach a stolových vodách, tvoril asi 58% objemu nakúpenej balenej vody.
Najviac kupujeme perlivé nápoje (39 %), za nimi hneď nasledujú jemne perlivé (36 %) a neperlivé (25 %).
V spotrebe prevažujú neochutené vody (77 %).
Poznáme aj rebríček nápojov podľa preferovanej príchute. Prvú štvoricu príchutí tvoria v poradí od najkupovanejšej citrón, pomaranč, jahoda, lesné ovocie. Ročná spotreba ochutených vôd je 239 miliónov litrov, čo predstavuje pri 1,5l fľašiach približne 159 miliónov fliaš.
Džúsy, ktoré sú väčšinou v krabiciach, sa predali v objeme 60 miliónov litrov. Najväčší medziročný nárast zaznamenali energetické nápoje (13 %), ktoré sme nakúpili v objeme 20 miliónov litrov. Naopak pokles (4 %) zaznamenali ľadové čaje, ktoré sme nakúpili v objeme 19 miliónov litrov.
Džúsy sú predávane väčšinou v krabiciach, problémom sú skôr tie menšie, ku ktorým sú priložené aj slamky. Energetické nápoje sú z prevažnej časti v plechovkách, aj keď väčšie balenia niektorých sa predávajú aj v plastových fľašiach. Hlavným problémom sú teda ochutené sýtené nápoje, ľadové čaje, minerálky a stolové vody.
V nasledujúcej časti sa pozrieme na dôvody, prečo sú tieto objemy takéto veľké a aké sú alternatívy týchto nápojov, aby sme ich objem do budúcna znížili.
Môžeme s určitosťou povedať, že k nárastu spotreby týchto nápojov sa podpísali aj vlny horúčav a všeobecne väčší počet dní s vysokými teplotami.
Stolové vody
Dôvod:
Oslavy a bežné pitie namiesto pitnej vody z kohútika alebo studne z dôvodu pochybností o kvalite vody. Taktiež môže byť príčinou jednoducho zlá chuť pitnej vody z kohútika kvôli chlóru.
Alternatíva:
Ak je príčinou zlej chuti chlór, stačí nechať vodu odstáť, prípadne proces urýchli pár kvapiek citrónovej šťavy.
Ak je príčinou zlej chuti jej tvrdosť, použite sódu, ktorá vodu zmäkčí.
Ak potrebujete na oslavu alebo na každodenné pitie sýtenú vodu, môžete si kúpiť prístroj SodaStream, ktorý vám zariadi, aby vaša voda vo fľaši bola perlivá. Dokonca si môžete nastaviť stupeň sýtosti, čo určite ocenia aj vaši hostia.
Minerálne vody
Dôvod:
Dopĺňanie minerálnych látok a taktiež ich využívanie ako zdravšej alternatívy k pitnej vode z vodovodu.
Alternatíva:
Ako nahradiť pitnú vodu sme už popísali pri stolových vodách. Čo sa týka mineralizácie, záleží aj na tom, či je príčinou pitia minerálnej vody vážnejší zdravotný dôvod alebo len dopĺňanie dennej odporúčanej dávky minerálov.
V prvom prípade možno použiť suplementy v tabletkovej forme, v druhom prípade treba podotknúť, že aj pitná voda, hlavne tvrdá, obsahuje väčšie množstvá horčíka a vápnika. Konkrétne hodnoty si môžete dať zmerať v laboratóriách a podľa nameraných hodnôt prispôsobiť svoje spotrebiteľské správanie. Taktiež sú na trhu šumivé tablety s obsahom minerálnych látok.
Síce aj suplementy a tablety sa nachádzajú v obaloch z plastu, ale je to stále menej plastu, ako pri nakupovaní PET fliaš.
Ochutené sýtene vody
Dôvod:
Chuť na sladké a osviežujúce nápoje.
Alternatíva:
Môžete nahradiť domácou limonádou, ktorej výroba je niekedy otázkou dvoch minút. Stačí sirup, domáci alebo kupovaný, ľad, voda a dochutiť môžete aj čerstvou mätou či citrónovou šťavou. Ak potrebujete bublinky, tak opäť môžete využiť prístroj SodaStream. Stojí síce od 60 eur vyššie, ale na každých 2 litroch vyrobeného nápoja ušetríte najmenej 1 euro, čiže vaša investícia sa vám po približne 120 litroch vráti naspäť, čo trvá pri spotrebe 1 litra sódy denne asi 4 mesiace.
Voda vo fľaši kúpená na cestách alebo pri pobyte vonku
Dôvod:
Začnete pociťovať smäd alebo je horúco a potrebujete sa osviežiť.
Alternatíva:
Prvou alternatívou je nosiť so sebou vlastnú sklenenú fľašu s vodou. Môže byť aj z iného materiálu, hlavne nech to nie je plast. Na trhu je mnoho týchto fliaš vyrobených presne na tento účel.
Druhou alternatívou je kúpiť si nejaký chladený nápoj v sklenej fľaši alebo v plechovke (napríklad nealkoholický radler).
Treťou alternatívou je ísť si niekam sadnúť a osviežiť sa. Ochutené nápoje v reštauráciách, bistrách a pohostinstvách mávajú väčšinou v sklenených fľašiach, prípadne vám ich načapujú. Nezabudnite ich však pri tom upozorniť, že si neželáte slamku.
Ľadové čaje
Dôvod:
Chuť a osvieženie
Alternatíva:
Ľadový čaj si v pohode urobíte aj doma. Stačí vám na to urobiť si silnejší čierny (zelený, ovocný, bylinkový) čaj, pridať cukor (med alebo iné sladidlo) a citrónovú šťavu, doliať studenú vodu a podávať s ľadom.
Tento článok odporúčame zdieľať hlavne tým, u ktorých vidíte, že práve balené vody tvoria veľkú časť ich dennej spotreby tekutín. U niektorých je problém iba v tom, že nepoznajú všetky alternatívy a možnosti, a tak tento problém jednoducho ignorujú.
U iných je problémom len prechod od stereotypu na niečo nové, vynaloženie väčšieho úsilia a premýšľanie nad tým, čo budú počas dňa piť. V prípade, že vyhľadávajú pohodlnejšie a neekologickejšie možnosti, skúste ich upozorniť následky ich konania a vysvetlite im, v čom je alternatíva lepšia, často nielen ekologicky, ale aj finančne.
Samozrejme, život nám prináša rôzne situácie, v ktorých komfort alebo zdravotný dôvod preváži dôvod ekologický. Týchto prípadov však nie je mnoho a nebránia nám v našej snahe, aby už v tomto roku kleslo množstvo kupovaných balených vôd na Slovensku aspoň o niekoľko percent.
Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.
Zdroje: Nielsen.com