Všetci, ktorí sa snažíme žiť ekologicky, skôr či neskôr narazíme na rôzne psychologické či myšlienkové prekážky. Niektorých pribrzdia v ekologickom živote, niektorých úplne zastavia. Predstavíme si niektoré z nich a pokúsime sa poradiť vám, ako ich prekonať.
1. Má vôbec zmysel žiť ekologicky?
Asi najčastejšia otázka ekohrdinov, hlavne pri alarmistických správach, ktoré pribúdajú každým dňom. Ak vám táto otázka začne otravovať myseľ, myslíte na budúcnosť svojich detí, vnúčat, ľudí, ktorých máte radi.
Ak náhodou neuspejeme v riešení ekologických problémov, tak sa nás práve oni raz budú pýtať, prečo sme dopustili tento stav, znečistili rieky, vyrúbali lesy a najmä nechali zájsť globálne otepľovanie tak ďaleko, že bude vo veľkom ohrozovať zdravie ďalších generácií. Budú sa pýtať, čo sme urobili pre to, aby sme to zastavili. Ako hovorí Leonardo DiCaprio: „Svet sa pozerá, nasledujúca generácia nás bude preklínať, alebo obdivovať.“ Na tento fakt o budúcnosti, ktorá čaká naše deti, upozorňuje aj OZ Znepokojené matky.
Môžeme sa oháňať výhovorkou, že na vine sú oni, veľké firmy, vlády, ale čo sme mohli preto urobiť my sami? Môžeme sa s pokojným svedomím pozrieť do očí svojich detí povedať, že nič? Ľudová múdrosť stále platí, bez vetra sa ani lístok nepohne. A tento vietor zmeny musíme urobiť my všetci. Svojím hlasovaním vo voľbách, svojimi každodennými rozhodnutiami aj celým životom.
Príklady nájdete aj v našich článkoch 10 ekonomicky nenáročných tipov, ako môžeš pomôcť v boji proti klimatickej zmene, alebo 7 tipov ako môžeš sám prispieť v boji proti odlesňovaniu. Každý z nás má vplyv a aj podiel na ničení našej planéty. Nato netreba zabúdať.
Ak cítiš, že svet sa nikam neposúva, čítaj pozitívne články, či už tu (snažíme sa písať hlavne tie pozitívne) alebo na iných spravodajských portáloch ako napr. positive.news. Má to zmysel. Tvoje správanie časom inšpiruje ďalších. Stretávaj sa s ďalšími ekohrdinami, ktorých ľahko nájdeš na sociálnych sieťach, dodá ti to istotu, že v tomto boji nie si sám/sama.
2. Stojí to veľa peňazí.
Záleží to od toho, aké máme potreby. Napríklad obmedzenie spotreby mäsa znamená zníženie celkových nákladov na jedlo. Nakupovanie vecí z druhej ruky je tiež lacnejšie, stačí sa len naučiť, ako si overiť ich (oblečenie, elektronika, nábytok) funkčnosť a kvalitu. Ak kupujeme nový výrobok, môžeme zase svojím správaním čo najviac predĺžiť jeho životnosť. Viac v článku Ako predĺžiť životnosť našich elektrospotrebičov.
Celkovo je jedným z najlepších ekologických nástrojov naša spotreba. Premýšľaním a zvažovaním každej kúpy môže byť náš ekologický spôsob života aj ekonomicky výhodnejší pre rodinný rozpočet. Alebo môžeme ušetrené peniaze následne investovať do drogérie z bezobalového obchodu, do nákupu fair trade produktov, finančne podporiť nejakú ekologickú alebo vzdelávaciu organizáciu. Niekoľko tipov nájdeš aj v našom článku 15 tipov ako pomôžeš Zemi, svojmu zdraviu a aj svojej peňaženke už dnes!.
3. V rodine som za podivína a nedarí sa mi doma presadiť ekologické správanie.
Je to bežný problém života v spoločnej domácnosti. Jeden sa snaží žiť viac ekologicky ako ten druhý. Partner, ktorý nechce zmeniť svoje zvyky, prípadne dokonca ekológiou úplne pohŕda. Najčastejšia aj najkomplikovanejšia prekážka v ekologickom spôsobe života. No rovnako, ako pri riešení iných konfliktných situácií, aj v tomto prípade skúste nájsť medzi sebou kompromis.
Dohodnite sa na znížení spotreby mäsa s tým, že skúsite nájsť nové, zdravé a zároveň pre všetkých chutné alternatívy obedov. Čo chcete kúpiť ekologicky, choďte kupovať sami. Vždy sa snažte predstaviť členom domácnosti praktické výhody jednotlivých spôsobov ekologického správania, možno ak niekoho nepresvedčíte ekologickým dôvodom, osloví ho ten ekonomický, zdravotný alebo praktický.
Určite sa stretnete s posmeškami či so zľahčovaním všetkých ekologických problémov. Ignorujte to, povedzte si, že každý má právo na svoj názor, ktorý si obhajujú z pohodlnosti či z nedostatočnej informovanosti. Niektorí len potrebujú viac času, aby dospeli k takým postojom a názorom, vďaka ktorým zmenia aj svoj spôsob života. Nevzdávajte sa, vydržte, lebo vy už viete, prečo to robíte.
4. Ekologický život ma začína nudiť, vyhorel/a som.
Ekologické správanie by hlavne nemalo byť pre zábavu, alebo nástrojom na zviditeľnenie sa. Treba si neustále pripomínať dôvody, prečo sme sa pre tento spôsob života rozhodli. Pripomenúť si pri podobných myšlienkach a pocitoch svoje začiatky a cestu, ktorou sme už v tomto spôsobe života prešli.
Zároveň si môžeme vytýčiť nové ciele, veď stále je čo zlepšovať, stále je čo meniť. Povzbudzujúca môže byť aj účasť na rôznych ekologických konferenciách, prednáškach, workshopoch. Pozrime si cez víkend dokumentárny film, prečítajme si knihu, vypočujme podcast, ktoré nám pomôžu znovu si uvedomiť, aké nevyhnutné je správať sa ekologicky a ohľaduplne k našej planéte.
5. Nedokážem sa vzdať svojho komfortu.
Nikto nie je dokonalý a nikto sa nestane 100% zero waste s nulovou uhlíkovou stopou za rok. Niektorých vecí sa vieme vzdať ľahko, niektorých, na ktoré sme boli zvyknutí roky a prinášali nám príjemný pôžitok či pocit komfortu, sa len tak ľahko nevzdáme. Na začiatku máme ideálnu predstavu, ale časom si viac a viac začneme uvedomovať, že to nebude také jednoduché.
Je dôležité si v takých chvíľach pripomenúť, že je lepšie byť nedokonalo ekologický, ale natrvalo, než dokonalo ekologický, ale len chvíľu, pretože sa nám tým ekologický život natoľko znechutí, že s tým po čase úplne sekneme.
Ak uvidíte, že v nejakej zložke života a rozhodnutí sa nedokážete prinútiť byť ekologickí, netrápte sa. Aj ten, komu sa podarí dlhodobo znížiť spotrebu mäsa len o tretinu a nedal sa úplne na vegánstvo, urobil pre našu spoločnú planétu veľa.
6. Vyčítajú mi, že niečo nerobím ekologicky.
S touto prekážkou sa v diskusiách na sociálnych sieťach stretávame veľmi často. Niekto napríklad aplikuje vo svojom živote zero waste, ale nie je vegán a dostane od vegánov spŕšku hejtov. Niekto sa snaží o zníženie svojej uhlíkovej stopy a zároveň si raz za čas kúpi jedlo vo vlaku alebo kávu z automatu. Paradoxne, na takéto prešľapy zvyknú viac poukazovať tí, čo s ekologickým životom majú celkovo problém, ale aj tí, ktorí sa snažia o ekologický spôsob života.
Áno, je niekedy správne upozorniť toho druhého, pripomenúť mu, že to alebo hento nie je veľmi ekologické. Ale ak už máme to nutkanie, urobme to milým spôsobom, aby z toho nebolo cítiť pohŕdanie, vyčítanie alebo dokonca obviňovanie z greenwashingu.
Každý z nás má svoje hranice, cez ktoré v danej chvíli nedokáže prejsť. Pre niekoho to môže byť nakupovanie v bezobalovom obchode, lebo je to pre neho drahé, pre iného neschopnosť vzdať sa mäsa, niekto nie je ochotný vzdať sa jazdy autom a presedlať na MHD. Rešpektujme sa v tomto navzájom a namiesto výčitiek sa radšej povzbudzujme a inšpirujme v tom, ktoré prekážky a akým spôsobom sme na ceste svojím ekologickým životom zvládli. Takouto inšpiráciou viac prispejeme k ovplyvneniu toho druhého než výčitkou. Všetkým nám predsa ide o to isté, aby ľudia a príroda žili v harmónii.
Želáme vám, aby ste vo svojom ekologickom ťažení a zmene života vytrvali. Dúfame, že tento článok k tomu prispeje.
Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.