Dodržiavanie týchto zásad je finančne nenáročné, ale kto chce, môže, samozrejme, pomôcť aj investovaním do fotovoltaiky a elektromobilu. Tým, ktorí sa chcú dozvedieť viac o príčinách, dôsledkoch a riešeniach tejto problematiky, odporúčam prečítať si aj náš článok o globálnom otepľovaní.
1. Obmedzte mäso vo svojom jedálničku
Nie každý je pripravený byť vegánom, ale skúste aspoň obmedziť mäso na dva dni v týždni, prípadne vybrať si také, ktoré má menšiu uhlíkovú stopu. Napríklad taká kuracina je dobrou voľbou. VIac v infografike, ktorá zobrazuje uhlíkovú stopu 1 kilogramu potraviny. Pre porovnanie, priemerná uhlíkova stopa auta je 0,25 kg na jeden kilometer. Takže napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má takú uhlíkovú stopu ako 108 km dlhá jazda autom.
2. Obmedzte osobnú dopravu
Pre niekoho to znamená vzdať sa istého komfortu, vyvážať sa osobným autom aj do obchodu, ktorý má kilometer od bydliska. Tí, ktorí máte auto, používajte ho naozaj iba tam, kde musíte. T. j. odvoz do nemocnice, odvoz detí do školy, kúpa nábytku. Na potravinové nákupy, návštevu obchodného centra, cestu do práce a podobne využite mestskú hromadnú dopravu, bicykel, svoje nohy alebo keď už nič iné, tak aj službu taxify.
3. Nakupujte čo najviac lokálne
Samozrejme, že nie všetko zoženiete zo záhrady. Ale niektoré potraviny a výrobky si viete kúpiť od lokálnych výrobcov a predajcov. Tým znížite uhlíkovú stopu o dopravu. Ak už kupujete niečo, čo je dopravené do obchodu, skúste vybrať taký výrobok, ktorý je z vášho kraja alebo aspoň vyrobený na Slovensku. Ak je voľba vášho bydliska ešte len pred vami, zvážte aj dostupnosť lokálnych výrobcov.
4. Uprednostnite potraviny bez palmového oleja
Okrem potravín s palmovým olejom obmedzte aj používanie biopaliva, v ktorom je palmový olej zahrnutý. Dôsledky už poznáme, kto nie, môže si pozrieť tento dokument.
5. Šetrite elektrinou
Možností je v domácnostiach mnoho – výber elektrospotrebiča s nižšou spotrebou, obmedzenie používania elektrospotrebičov, zhasínať počas dňa svetlo, nepoužívať sušičku (ak to nie je nutné), vždy vypínať počítač (ak ho nepoužívame), úsporné žiarovky a mnoho ďalších.
6. Ak máte záhradu, zasaďte v nej zopár stromov
Stromy vo veľkom pohlcujú oxid uhličitý a ukladajú ho do seba, preto každý strom, či už ovocný alebo okrasný, pomôže. Priemerný strom pohltí za rok 4 kg uhlíka.
7. Nakupujte veci z bazárov a z druhej ruky
Výroba nového výrobku má svoju uhlíkovú stopu, ktorá je u každého výrobku iná. Kúpou používaného, ale funkčného výrobku ušetríme jeden nový výrobok a všetky jeho náklady, t. j. náklady na výrobu, dopravu a aj recykláciu.
8. Znižujte množstvo odpadu
A zároveň vyprodukovaný odpad trieďte. Odpad, ktorý skončí na skládkach a v spaľovniach, vypúšťa do vzduchu uhlíkové emisie. Osvojte si životný štýl ZERO WASTE.
9. Aktivizmus
Aktivizmus nespočíva len v protestoch, ale aj vo voľbe politikov, starostov, europoslancov a správnych politických strán. Ved vidíme, aký negatívny dopad mala voľba prezidenta USA – odstúpenie od Parížskej dohody, vydávanie globálneho otepľovania za hoax a pod.
10. Rozširovanie povedomia
Ešte stále je mnoho ľudí, ktorí si myslia, že globálne otepľovanie je len o roztopení ľadovcov a zdvihnutí hladiny mora. Mnohí nemajú poňatia o tom, aké to bude mať následky a že sa to po určitom čase už nebude dať zastaviť. Preto sa snažte o tejto problematike informovať svoje okolie. Ak budú chcieť podrobnejšie vysvetlenie, môžu sa konkrétnejšie informácie o probléme a jeho dôsledkoch dozvedieť aj z nášho článku globálne otepľovanie.
Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.
Pingback: X tipov, ako môžeš sám prispieť v boji proti odlesňovaniu - EcoHero Magazine
Pingback: Pápež František vyhlásil stav klimatického ohrozenia - EcoHero Magazine
Pingback: Tuvalu, Kiribati, Marshallove ostrovy – rukojemníci klimatickej zmeny - EcoHero Magazine
Pingback: Čo nám bráni v ekologickom spôsobe života? - EcoHero Magazine