16-ročná Švédka mení svet

Keď mala Greta Thunbergová osem rokov, prvý raz počula o tom, že existujú klimatické zmeny a globálne otepľovanie. Už vtedy pochopila, že ide o čosi, čo vytvorili ľudia vďaka svojmu životnému štýlu, a nemohla uveriť tomu, že ľudia, ktorí sú len ďalším živočíšnym druhom, dokážu zmeniť niečo také, ako je klíma Zeme.

„Veď ak by to bola pravda, neustále by sa o tom hovorilo a písalo, a ak by ľudia vedeli, že ohrozujú svoju vlastnú existenciu, určite by zmenili svoj spôsob života.“ Ale nehovoril o tom nikto, nedialo sa nič, a tak sa jej to zdalo neuveriteľné až nereálne.

V jedenástich rokov začala trpieť depresiami, prestala rozprávať, dokonca jesť. Schudla 10 kilogramov v priebehu dvoch mesiacov. Neskôr jej diagnostikovali aspergerov syndróm, obsedantno-kompulzívnu poruchu a elektívny mutizmus (prechodnú stratu rečových prejavov). Pre Gretu to znamená to, že rozpráva len vtedy, keď si myslí, že je to potrebné. Desiatky prednášok a rozhovorov s ňou teda nasvedčujú tomu, že to skutočne za potrebné považuje.

Do sveta, ktorý je plný odtieňov šedej a v ktorom sa každý snaží vyhýbať hraničným názorom, jednoznačnému áno alebo nie, prichádza autistka, ktorá vidí svet práve len čierno-biely.

Zdroj: www.facebook.com/gretathunbergsweden

„Každý stále hovorí o tom, že klimatické zmeny ohrozujú náš život, sú najdôležitejším problémom ľudstva, a predsa žijeme stále rovnako ako predtým. Nerozumiem tomu. Pretože ak sa majú zastaviť emisie, potom ich práve my musíme zastaviť. Pre mňa je to biele alebo čierne. Buď budeme ako civilizácia existovať, alebo nebudeme. Musíme sa zmeniť.“ povedala počas svojej prednášky TEDx Stockholm v novembri 2018.

20. augusta 2018, po extrémne horúcom lete v Európe a ničivých požiaroch vo Švédsku, sa Greta rozhodla, že musí niečo urobiť. Rozhodla sa až do švédskych parlamentných volieb (9. septembra 2018) nechodiť do školy a každý deň štrajkovať pred budovou parlamentu.

Jej túžbou je, aby každoročne nielen Švédsko, ale aj všetky ostatné bohaté krajiny znižovali množstvo emisií aspoň o 15 %. Vďaka tomu by už o 6 až 12 rokov mohli dosiahnuť v produkcii uhlíkových emisií nulu.

„Ako môžeme od krajín ako India alebo Nigéria očakávať, že zmenia svoje správanie, ak nás, ktorí už máme všetko, ani na sekundu nezaujíma kríza, ktorá vo svete nastala?“ pýta sa Greta.

Zdroj: www.facebook.com/gretathunbergsweden

Je presvedčená, že ľudia vnímajú správy o ničivých požiaroch, hurikánoch, zaplavených mestách, o desiatkach tisícoch mŕtvych ľudí, ktorí pri týchto nešťastiach zahynú, vedia o vymieraní živočíšnych druhov, ale správajú sa stále rovnako, pretože nevidia skutočné dopady na svoj každodenný život – nevidia žiadne obmedzenia, nariadenia, politické rozhodnutia, ktoré by nasvedčovali tomu, že sme sa ocitli vo veľmi závažnej situácii, dokonca v kríze.

„Klimatická kríza už bola vyriešená. Máme všetky fakty a riešenia. Nemusíme robiť nič iné, len sa zobudiť a zmeniť sa.“ hovorí vo svojich prejavoch študentka.

Greta Thunbergová už dnes patrí k najvýznamnejším a najznámejším environmentálnym aktivistom bojujúcim za ochranu klímy. Cestuje po Európe, zúčastňuje sa všetkých významných summitov a podujatí, na ktorých prednáša.  Inšpirovala tisíce mladých ľudí a podľa jej vzoru sa konajú protesty po celom svete.

Zdroj: www.facebook.com/gretathunbergsweden

V súčasnosti Greta stále pokračuje vo svojom štrajku, každý piatok sa namiesto vyučovania postaví s transparentom na ulicu a žiada politikov o zmenu: „Niektorí ľudia hovoria, že Švédsko je len malá krajina a že nezáleží na tom, čo urobíme, ale ja si myslím, že ak sa zopár detí dokáže dostať na titulky novín po celom svete, len preto, že niekoľko týždňov nechodili do školy, predstavte si, čo by sme spoločne dokázali, ak by sme chceli.“

Na Slovensku sa protest pod heslom Za budúcnosť všetkého živého! organizuje v piatok 15. marca 2019 na Námestí SNP v Bratislave. Viac informácii nájdete na fb stránke: https://www.facebook.com/zabuducnostSK/

Gerta Thunbergová prednáša o svojom štrajku na TEDx Stockholm (slovenské titulky)

Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na “páči sa mi to”, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.

1 comentário em “16-ročná Švédka mení svet”

  1. Pingback: Ekohrdina Mauricio Espinosa posúva Česko, Slovensko aj celú Európu v ekologickom myslení o krok ďalej - EcoHero Magazine

Deixe um comentário

Rolar para cima