Čo je lufa?
Lufa je jednoročná popínavá rastlina, ktorá prirodzene rastie v juhovýchodnej Ázii. Lufa patrí pod zeleninu, konkrétne pod tekvice, pričom pre konzumáciu je potrebné zbierať ju v skorých fázach rastu. Chuťou aj tvarom pripomína uhorku alebo cuketu. Je veľmi populárna v oblastiach ako Vietnam, Bhután, Čína, India, Bangladéš a Nepál. Pri dozrievaní sa jej štruktúra stáva viac a viac vláknita. Práve vtedy sa z jej plodu špeciálnym postupom stane prírodná špongia s pevnými vláknami. Lúf je viac druhov, tá najbežnejšia je lufa valcovitá. Môžete sa s ňou stretnúť aj pod odborným názvom Luffa aegyptiaca alebo latinsky Luffa cylindrica.
Lufa – pestovanie na Slovensku
Keďže lufa pochádza z teplejších oblastí Ázie, je pestovanie trochu náročnejšie. Vďaka klimatickým zmenám sa však lufe začína dariť aj u nás na Slovensku. Ideálne oblasti sú južné časti Slovenska ako napríklad Podunajská nížina, Juh a juhovýchod Slovenska. V severnejších častiach Slovenska ako je Poprad, Liptov, Orava uprednostníte radšej sklenník.
Lufa – semienka
Semená lufy sú väčšie, majú oválny a plochý tvar. Farbu majú viac čiernu ako hnedú. Semená si môžete kúpiť buď napr. na osiva-semena.sk alebo zosemien.sk. Lepšia možnosť je zohnať semená lufy od nejakého pestovateľa v skupinách na sociálnych sieťach. Na Facebooku je napríklad skupina Lufa – jej pestovanie, predaj a kúpa výrobkov, kde si môžete zohnať semená priamo od lokálnych pestovateľov.
To má svoje výhody, keďže semená by už mali genetickú informáciu o našej klíme a boli by na ňu viac prispôsobené. Tým pádom, je väčšia šanca na prežitie rastliny v našich podmienkach. Pri kúpe semienok lufy od lokálnych pestovateľov si overte ako dlho boli skladované a v akých podmienkach, od toho totiž závisí aj šanca vyklíčenia. Rozhodne by nemali byť staršie ako minuloročná úroda.
Pestovanie priesad lufy
Lufa je teplomilná rastlina, na správne dozrievanie potrebuje 150 – 200 teplých dní. Z tohto dôvodu je v našich končinách lepšie predpestovať priesady v kvetináči alebo využiť väčšie plastové nádoby od zmrzliny či margarínu. Začať treba už na prelome marca a apríla. Semená lufy najprv namočte na 48 hodín do vody, ktorú niekoľkokrát vymeňte.
Lufa potrebuje na klíčenie nejaký čas, zvyčajne týždeň až dva a hlavne teplú pôdu, takže na klíčenie zvoľte najteplejšie miesto, ktoré máte k dispozícii. Vypestovanie priesady lufy trvá približne 2 mesiace. Najvhodnejšie obdobie na ich výsadbu je neskorá jar alebo začiatok leta, keď sa teplota ustáli na vyšších hodnotách. Celkovo na ročnú spotrebu budete potrebovať približne 10 lúf. Závisí to od veľkosti špongii, ktoré vám vyhovujú, aj od veľkosti plodov.
Presádzanie lufy
Lufa je veľmi citlivá na presádzanie. Ideálny čas na presádzanie do zeme je po troch zamrznutých mužoch (Pankrác, Servác, Bonifác), t. j. v polovici mája, kedy by mali mať rastliny okolo 30 cm. Menšie rastlinky by nemuseli prežiť presádzanie. Ak podľa počasia hrozia mrazy aj po tomto termíne, tak radšej pár dni ešte počkajte. Pôda na presádzanie by mala byť dostatočne zohriata, ideálne aspoň tri dni slnečného počasia pred presadením priesady do záhradky. Lufy je potrebné sadiť minimálne meter od seba. Plody sú dosť ťažké, preto je nevyhnutné zabezpečiť rastlinám oporu, ideálne plot s veľkými okami. Plot by mal mať výšku od 1,5 metra do 2 metrov. Rastlinám lufy vyhovuje ťažká hlinitá pôda s dobrou úrodnosťou a s mierne kyslým až neutrálnym pH (6,0 až 7,5).
Starostlivosť o rastlinu lufy
Lufa je veľmi teplomilná a preto jej zabezpečte najsvetlejšie dostupné miesto. Rastlinu majú radi slimáky, preto v tomto smere lufe dostatočne zabezpečte ochranu napríklad škrupinkami od vajec alebo inými prostriedkami. Taktiež ju treba chrániť pred burinou, aby neboli odčerpávane živiny z pôdy. Lufu polievajte minimálne raz za týždeň, keď prebiehajú vlny horúčav (4 a viac dní bez oblačnosti a nad 30 stupňov) tak aj trikrát za týždeň. Odporúčame prihnojovať raz za týždeň kuracím alebo ovčím granulátom, prípadne iným prírodným hnojivom.
Zber plodov lufy
Plod lufy je najprv zelený, vtedy sa hodí na konzumáciu. Ak ju chcete pestovať na účel špongie, treba počkať kým bude lufa úplne dozretá, to znamená, aby mala tmavožltú až hnedú farbu. Okrem farby overte aj konzistenciu rukami. Ak cítite že samotný plod lufy je ľahší a šupka je tvrdšia, je ideálny čas na zber. Pomôže aj sledovanie počasia, lufu zberajte ideálne až tesne pred príchodom prvých mrazov (väčšinou koniec októbra).
Časová os pestovania lufy
Etapy | Časová os |
---|---|
Klíčenie lufy | 7 až 14 dní |
Štádium sadeníc | 2 mesiace |
Rast | 6 až 8 týždňov po štádiu sadeníc |
Kvitnutie | po 8 týždňoch rastu |
Vývoj plodov | 50 až 90 dní od kvitnutia |
Zber | Podľa počasia a farby, zvyčajne koniec októbra. |
Výroba špongie z lufy
Špongia sa vytvorí z dužiny. Tú vytiahnete tak, že najprv celý plod ponoríte do vody, aby šupka zmäkla. Ten koniec lufy, kde bol pôvodne kvet odlomíte a ťahaním prsta z dola na hor medzi šupkou a dužinou šupku otvoríte. Nakoniec už iba odstránite semienka pod tečúcou vodou. Dužinu necháte vysušiť a nakrájate na malé špongie.
Ako zbierať semená lufy
Spodná časť lufy (tá, ktorou nebol plod pripojený k rastline) má šikovný tajný otvor. Odlomte malý koniec a nalejte semená do taniera, misky alebo nejakej nádoby. Možno budete musieť s lufou trochu viac potriasť, aby z nej vyšli niektoré tvrdohlavé semienka. Ak ste lufu zozbierali, keď mala ešte žltkastú farbu, nechajte semená sušiť približne týždeň pred uskladnením. Ak ste však počkali, kým plod úplne dozrel a bol hnedý a suchý, tento krok už nie je potrebný (riaďte sa jednoducho podľa toho, či sú semená vlhké alebo už vysušené). Semená následne uložte do papierovej obálky, plastového vrecka so zipsom alebo inej nádoby a skladujte ich na suchom a chladnom mieste až do ďalšej sezóny, kedy budete znovu pestovať priesadky, tentoraz už navyknuté na lokálne klimatické podmienky.
Kupovanie lufy
Ak si na pestovanie lufy netrúfate, alebo nemáte na jej pestovanie vhodné podmienky, môžete si lufu zakúpiť. Treba si dať pozor v akom eshope nakupujete, aby lufa nebola dovážaná z druhého konca sveta a mala čo najmenšiu uhlíkovú stopu. Ideálne, ak zakúpite od nejakého lokálneho pestovateľa, ktorému sa urodilo viac, ako predpokladal.
Ako využiť lufu
Lufa na riad
Väčšina kuchynských špongií je vyrobená z celulózy (prírodných vlákien). Drsná časť je však zvyčajne vyrobená z polyesteru alebo nylonu. Tieto materiály nie sú recyklovateľné ani biologicky odbúrateľné a sú vyrobené z neobnoviteľných zdrojov, ako napríklad ropa. Z hygienických dôvodov by sa špongia na riad mala meniť každý týždeň. Takže jedna domácnosť za rok nahromadí okolo 50 takýchto hubiek ako odpad. Môžete tomu jednoducho zabrániť tým, že siahnete po ekologickejších alternatívach a tu sa práve núka využitie lufy.
Lufa je vhodná na umývanie riadu, ale aj tela a plne zastúpi špongiu. Je oveľa odolnejšia a má prirodzene drsnejšiu textúru, čo z nej robí výborného pomocníka v kuchyni. Lufa je pružná, prispôsobí sa tvarom a pri použití s prostriedkom na riad sa vytvára dostatočné monožstvo peny, čo pri klasických hubkách nie je vždy pravidlom. Každá lufa je jedinečná, preto sa líšia v štruktúre, niektoré sa vám podaria s hustejším množstvom vlákien, iné sú trošku redšie.
Ak sa vám pri umývaní do novej špongie dostávajú zvyšky jedla, môžete ju jednoducho zošiť niťou po obvode. Po použití ju nemusíte špeciálne dezinfikovať, rýchlosť jej schnutia je jednou z hlavných výhod oproti syntetickým hubkám a preto ju stačí nechať vyschnúť. Tým, že schne rýchlejšie, nestihnú sa v nej vytvoriť plesne a patogény.
Lufa na telo
Lufa je vhodná aj na starostlivosť o telo. Je dostatočne drsná, aby sa mohla používať na peeling tela, ale neodporúčame ju používať na tvár, ktorá má jemnejšiu pokožku. Ak je lufa na dotyk príliš tvrdá, môžete ju na 15 až 20 minút namočiť do horúcej vody alebo ju prevariť, čím podstatne. Okrem exfoliačných vlastností poteší aj jemnou, prirodzenou vôňou dreva, ktorá jej dodáva ďalší ekologický šarm.
Pri použití lufy na telo treba tú istú lufu až do konca používať až na telo. Po použití lufu nechajte dôkladne usušiť mimo vlhkého prostredia, takže ju nenechávajte v kúpeľni, lebo sa vám v nej môžu začať množiť baktérie ako upozorňujú tieto vedecký článok PMC263056 a Clevelandská klinika. Ak špongia z lufy skončí svoju životnosť, stačí ju dať do kompostu, kde sa prirodzene a ekologicky rozloží.
Lufa na estetiku a tieň
Ak lufu pestujete, tak tým, že je lufa popínava rastlina, vám zabezpečí ešte jeden bonus. Na plote vám urobí tieň a trochu ochladiť priestor. Navyše to vyzerá veľmi pekne aj po estetickej stránke.
Iné alternatívy hubky na riad
Použité bavlnené oblečenie
Dôležité je, aby nepúšťalo farbu, čo by sa už po dlhšie nosenom a mnohokrát vypranom oblečení stávať nemalo.
Ekologické utierky
Ekologické utierky sú kompostovateľné a pri výrobe sa kládie dôraz na prírodné materiály. v ponuke eshopov nájdete veľký výber z mnohých dizajnov. Hlavnou výhodou je to, že väčšina z nich sa dá prať viackrát. Niektoré až 200-krát.
Kovová drôtenka
Kov je recyklovateľný. Jej nevýhodou je, že sa nehodí na všetky povrchy (napríklad na teflónové panvice) z dôvodu poškodenia riadu a zle sa čistí. Ak ste ju doteraz využívali len na najväčšiu špinu, nebojte sa ju využívať aj na klasické umývanie menšej špiny. Na trhu sú už aj také, ktoré sú šetrnejšie k povrchom. Pri kúpe si dajte pozor aj na tvar. Niektoré sa po čase rozpadajú a kovové časti vám môžu ostať zabudnuté v riade. Nepozornosťou ich tak môžete dostať do tela pitím alebo zamiešaním v jedle.
Kefy na riad
Na trhu je viac druhov, ktoré sa radia medzi ekologické kvôli použitým materiálom. Väčšinou ide o drevene, vyrobené z rastlinných vlákien, alebo z recyklovaného plastu.
Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.
Zdroj: Savvygardening.com, Sashe.sk, Econea.cz, Facebook, ncbi.nlm.nih.gov, Clevelandclinic