Oslovili sme kandidátov strán, ktoré vo svojich programoch myslia aj na životné prostredie. Položili sme im 10 rovnakých otázok a odpovede jedného z nich vám prinášame v tomto článku.
Odkazy na profil kandidáta
https://progresivnespolu.sk/toto-sme-my/tomas-halasz
https://progresivnespolu.sk/toto-sme-my/dominik-hatiar
Odkaz na program
https://progresivnespolu.sk/bod-zlomu/zivotne-prostredie-klimaticka-kriza-a-energetika
Úvod
Klimatická kríza je najväčšia výzva akej čelíme. V koalícii Progresívne Slovensko a Spolu si to uvedomujeme a preto je to top priorita v našom volebnom programe, ktorý aj opakovane bol ohodnotený enviromentálnými organizáciami ako najlepší. Robili na ňom desiatky odborníkov a odborníčok. Je čas konať. Sme prvá generácia čo pociťuje dopady klimatickej krízy a posledná, ktorá stým môže niečo spraviť a využiť príležitosti, ktoré transformácia na bezuhlíkovú ekonomiku ponúka. Preto mnoho z nás opustilo aktivizmus, aby sme zmenu priniesli do vlády, tak ako sme ju priniesli do europarlamentu.
Otázky a odpovede
Ktorých 5 konkrétnych opatrení alebo zákonov na zníženie uhlíkovej stopy Slovenska garantujete presadiť do 4 rokov?
Budeme sa usilovať o:
- vyhlásenie stavu klimatickej núdze ako balíka konkrétnych opatrení, ktoré budú meniť zákony vo všetkých relevantných témach;
- koherenciu politík, aby každý zákon bol posudzovaný z pohľadu zmeny klímy a dopadu na znižovanie emisií skleníkových plynov;
- navýšenie podielu obnoviteľných zdrojov na slovenskom energetickom mixe z dnešných 12% na minimálne 24% do 2030.
- realizáciu nedávno schváleného ukončenia ťažby a výroby elektrickej energie z uhlia na Slovensku v praxi bez odkladov a so zameraním sa na sociálnu a environmentálnu citlivosť transformácie regiónu Hornej Nitry;
- dosiahnutie trojpercentného tempa obnovy verejných budov do roku 2022 s rastúcim podielom budov obnovených do energetických tried A, resp. A1 a A0. Pri obnove verejných budov budeme podporovať účasť súkromného sektora ako poskytovateľa garantovaných energetických služieb.
Ktorých 5 konkrétnych opatrení alebo zákonov na ochranu vody garantujete presadiť do 4 rokov?
- Prijatie novej, udržateľnej vodnej politiky Slovenska, ktorá zabezpečí dostatok pitnej vody vo všetkých regiónoch a zabezpečí dobrý stav vôd.
- Spracujeme a implementujeme rámcový dokument Plán revitalizácie a renaturácie vodných tokov Slovenska, ktorého predmetom bude ochrana a manažment vodných druhov a biotopov, obnova ekosystémových funkcií záplavových oblastí vodných tokov vrátane lužných lesov, mokradí a lúk.
- Vytvoríme a sprístupníme register platných povolení na vodné stavby a povolení na osobitné užívanie vôd, vrátane povolení na odbery a vypúšťanie vôd.
- Doplníme sústavu chránených území NATURA 2000 o vzácne územia s predmetom ochrany vodných druhov a biotopov.
- Pri plánovaní a rozhodovaní o projektoch s vplyvom na stav vôd zavedieme hodnotenie ekosystémových služieb ako štandardného nástroja hodnotenia efektívnosti investícií z verejných zdrojov.
Ktorých 5 konkrétnych opatrení alebo zákonov na ochranu lesov, ale aj stromov v mestách garantujete presadiť do 4 rokov?
- Štátne pozemky v územiach národných parkov prejdú pod správu parkov. Dnes ich spravujú Lesy SR alebo iné organizácie rezortu pôdohospodárstva, ktoré majú iné priority ako je ochrana prírody.
- Správy národných parkov budú mať vlastnú právnu subjektivitu a budú orgánom štátnej správy. Toto opatrenie posilní ich nezávislosť. Dnes sú len odbornou organizáciou, ktorá vydáva stanoviská, ale nerozhoduje.
- Presadíme, aby celková výmera prísne chránených území bez zásahov človeka dosiahla minimálne 5 % z rozlohy Slovenska.
- Znížime politický vplyv na hospodárenie v lesoch a vplyv oligarchov na obchod s drevom.
- Do roku 2024 zabezpečíme v mestách a obciach na Slovensku vysadenie najmenej 100-tisíc drevín, z toho najmenej 25-tisíc stromov participatívnym spôsobom občanmi. Zameriame sa na miesta, v ktorých žijú a pohybujú sa najzraniteľnejšie skupiny – starí ľudia, deti a nízkopríjmové skupiny obyvateľstva.
Ktorých 5 konkrétnych opatrení alebo zákonov na zlepšenie ovzdušia na Slovensku garantujete presadiť do 4 rokov?
- Zvýšime rozsah monitoringu znečisťovania ovzdušia na miestnej úrovni so zameraním na najviac znečistené oblasti, identifikované na základe analýzy rizika vplyvu znečistenia ovzdušia.
- Zabezpečíme rozmiestnenie väčšieho počtu monitorovacích staníc pre relevantné znečisťujúce látky.
- Presadíme legislatívny rámec pre účinnejšie čistenie emisií spaľovacích energetických zariadení vrátane stredných zdrojov znečistenia s cieľom dosiahnuť štandardy ekodizajnu spaľovacích zariadení EÚ do roku 2025.
- Pripravíme Slovensko na ukončenie spaľovania uhlia v domácnostiach podporou environmentálne šetrnejších energetických zdrojov s dočasnou výnimkou automatických uhoľných kotlov s emisným štandardom ekodizajnu EÚ.
- Zlepšíme dostupnosť informácií a dát o znečisťovaní ovzdušia. Zlepšíme dostupnosť faktických (kvalita ovzdušia) a praktických (vplyvy na zdravie) informácií súvisiacich so znečisteným ovzduším
Ktorých 5 konkrétnych opatrení alebo zákonov na podporu hromadnej dopravy a nízkoemisnej dopravy garantujete presadiť do 4 rokov?
- Zavedieme dotácie na podporu elektrickej hromadnej, resp. verejnej dopravy, z ktorej majú prospech všetci a nielen malé množstvo úspešných v dotačnej schéme na podporu nákupu elektrických automobilov pre jednotlivcov.
- Zvýšime objednávku štátu v železničnej osobnej doprave o minimálne 5 miliónov vlakových kilometrov ročne. Kde nie je v možnostiach ZSSK poskytovať dopravné služby dostatočne efektívne a v dostatočnej kvalite, postupne otvoríme trh pre viacerých dopravcov. Tým pomôžeme vytvoriť konkurenciu a tlak na kvalitu poskytovaných služieb.
- Pripravíme zákon o verejnej doprave, ktorého cieľom bude zjednotiť prístup pri organizácii verejnej dopravy v cestnej doprave, ako aj v doprave na dráhach.
- Zadefinujeme štandard kvality dopravnej obsluhy z hľadiska dostupnosti služby, jej dostatočnej kapacity, primeranej ponuky, prehľadnosti a spoľahlivosti služby.
- Precízne implementujeme pravidlá EÚ o službách vo verejnom záujme v železničnej a cestnej osobnej doprave do slovenskej legislatívy.
Ktorých 5 konkrétnych opatrení alebo zákonov na podporu zníženia odpadu slovenských domácností, ale aj firiem garantujete presadiť do 4 rokov?
- V rámci povinného zeleného obstarávania zabezpečíme, aby štátna správa nakupovala určitý podiel výrobkov z recyklovaných materiálov.
- V legislatíve o odpadoch zabezpečíme doplnenie špecifikácií a hodnotiacich štandardov tak, aby boli výrobcovia ekonomicky motivovaní meniť obalové materiály smerom k lepšie recyklovateľným.
- Ak prax a odborné analýzy ukážu, že aktuálne schválená výška poplatkov za ukladanie odpadov na skládky nepostačuje, zvýšime poplatok na hodnotu, pri ktorej odborné analýzy preukážu vplyv na potrebné zníženie skládkovania. Zároveň prijmeme v legislatíve opatrenia, aby sa zvýšenie poplatkov neprenášalo neprimerane na nízkopríjmové skupiny obyvateľstva.
- Zavedieme zálohovanie nápojových obalov z plastov a kovov do praxe a vypustíme ustanovenia, ktoré v súčasnom zákone obmedzujú pohodlnosť zálohového systému pre spotrebiteľov a spotrebiteľky a môžu znižovať dosahovanú mieru recyklácie.
- Obmedzíme vyhadzovanie nezávadných potravín z reštaurácií a supermarketov. Zjednodušíme pravidlá pre darovanie alebo odovzdanie potravín, prehodnotíme legislatívu v oblasti minimálnej spotreby.
Plánujete zaviesť uhlíkovú daň alebo iné podobné opatrenie?
Skôr nie, nakoľko Slovensko a EÚ už zdaňujú uhlík prostredníctvom systému EÚ ETS pre priemysel, ako aj spotrebných daní za pohonné hmoty. Namiesto zavádzania plošnej dane, ktorá by nezohľadňovala špecifiká a potreby rôznych sektorov, by malo Slovensko v rámci EÚ pracovať na posilnení existujúcich environmentálnych daní.
Nové emisné/uhlíkové dane by sa mali zavádzať skôr na európskej a nie na národnej úrovni, pretože inak môžu oslabiť konkurencieschopnosť našej ekonomiky, viesť k daňovej turistike a minúť sa environmentálnym účinkom. Preto podporíme zavedenie väčšinového hlasovania v Rade EÚ o environmentálnych daniach, ktorých zavádzanie obmedzuje systém veta.
Plánujete zaviesť obmedzenie spotreby papiera v úradoch, prípadne aspoň jeho nahradenie recyklovaným variantom?
Áno.
Ako by ste mohli viesť a učiť žiakov základných škôl k väčšej úcte k prírode a k aktívnejšiemu vzťahu k nej? Alebo je podľa vás dostatočný?
Máme odborníkov, ktorí majú skúsenosti s environmentálnou výchovou a plánujeme zaviesť jej prvky v rámci kurikulárnej reformy.
Plánujete nejako konkrétne podporiť slovenský výskum zameraný na technológie, ktoré vedia pomôcť riešiť ekologické problémy?
Chceme, aby si Slovensko strategicky určilo ciele a priority v rozvoji zelených technológií.
Zabezpečíme zvýšenú účasť Slovenska na európskych výskumných programoch, najmä Horizon Europe a Strategického energetického technologického plánu EÚ.
Nakoľko je Slovensko priemyselne náročná krajina, chceme sa zamerať aj na využitie Európskeho inovačného fondu, ako aj modernizačného fondu s cieľom podporiť rozvoj čistých výrobných priemyselných procesov.
Zavedieme estónsku daň, ktorá bude motivovať reinvestovanie ziskov na Slovensku aj do oblastí vedy výskumu.