Srí Lanka zakázala dovoz palmového oleja a vznik nových plantáží

Na Srí Lanke, ktorá je popredným producentom kokosového oleja, sa v posledných rokoch zvyšoval dovoz palmového oleja a počet plantáží. Až do do pondelka 5. apríla 2021.

Prezident Srí Lanky Gotabaya Rajapaksa vo vyhlásení uviedol, že cieľom bolo „oslobodiť krajinu od plantáží palmového oleja a spotreby palmového oleja“.

Podľa odhadov obchodníkov Srí Lanka každoročne dováža okolo 200 000 ton palmového oleja, najmä z Indonézie a Malajzie.

Okrem odstavenia importu palmového oleja a zastavenia vytvárania nových plantáží sa budú postupne odstraňovať aj už vysadené palmové plantáže.

„Od tých spoločností a subjektov, ktoré uskutočnili takéto kultivácie, sa vyžaduje, aby ich odstraňovali fázovým spôsobom s 10 % každý rok a nahradili ich pestovaním gumy alebo iných plodín šetrných k životnému prostrediu,“ uviedla v stanovisku prezidentská kancelária.

Gotabaya Rajapaksa
Prezident Srí Lanky Gotabaya Rajapaksa

Srílanský priemysel investoval do palmového oleja 131 miliónov dolárov a krajina má okolo 11 000 hektárov palmových plantáží.

Môže sa to zdať ako malé množstvo, ktoré trh veľmi neovplyvní, ale snáď k takýmto krokom inšpiruje ďalšie krajiny. Európska únia pred tromi rokmi schválila zákaz používania palmového oleja v biopalivách na jej území. Žiaľ, tento zákaz začne platiť až od roku 2030.

Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na “páči sa mi to”, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.

Zdroj: reuters.com

Deixe um comentário

Rolar para cima