70-ročný ekohrdina, ktorý vlastnoručne na barlách premenil vyprahnutý kopec na zelený les

Lopata, motyka a železná vôľa – to sú pracovné nástroje Ma Sanxiao vojnového veterána. V roku 2000 začal sadiť stromy na vyprahnutej hore, aby za 19 rokov vznikol les s viac ako 17 000 stromami.

Vo veku 20 rokov sa stal vojenským dôstojníkom rozviedky. Po troch rokoch chytil infekciu, ktorá prerástla do sepsy (otravy krvi). Z tohto dôvodu v roku 1974 odišiel zo služby a začal pracovať najskôr ako učiteľ a neskôr ako farmár. V roku 1984 dostal vďaka tomuto ochoreniu zápal do pravej nohy a musel podstúpiť amputáciu. V nasledujúcom roku dostal zápal aj do ľavej nohy. Od rodiny a iných si napožičiaval 200 000 juanov na lekárske poplatky, aby mu nohu zachránili, ale, žiaľ, v roku 2004 prišiel aj o ňu.

Aby splatil požičané peniaze, v roku 2000 začal sadiť stromy na hore neďaleko dediny v pohorí Taihan.

„Ak mám byť úprimný, zo začiatku som si týmto spôsobom chcel naozaj zarábať. Musel som nájsť cestu, ako sa uživiť aj so svojím hendikepom. Ako však stromy rástli a pokrývali kopce nádhernou zeleňou, už som si nebol celkom istý. Neboli len krásne, ale taktiež dôležité, pretože pomáhali udržiavať pôdu. Tieto stromy nikdy nepredám!“ hovorí odhodlaný veterán a s úsmevom pozerá na stromy, ktoré zasadil.

Každé ráno odchádza o piatej hodine na horu a strávi na pustatine sám celý deň. Výsadba stromov na pustých kopcoch nie je ľahká práca ani pre zdravých ľudí. Opierajúc sa pri chôdzi o barly musí niesť ešte aj nástroje na kopanie a hrabanie. Keď sa dostane na miesto, odkladá protézy nabok a posediačky začína hĺbiť jamu. Pri výsadbe stromov už niekoľkokrát padol do hlbokej priekopy, čo mu spôsobilo zlomeninu stehennej kosti, zlomené zápästie a iné zranenia, vrátanie straty malíčka na pravej ruke.

Ma Sanxiao sadí stromy

Ma Sanxiao, 71-ročný beznohý veterán, pokračuje vo svojej 10-ročnej dennej rutine výsadby stromov na kopci neďaleko svojho domova v okrese Jingxing v Shijiazhuang, hlavnom meste provincie Hebei v severnej Číne. Zdroj: China.org.cn

„Tieto ťažkosti ma neodradili, pretože som bol vojak. Ale musel som si požičať peniaze na nákup stromčekov a všetkých nástrojov. Už ani neviem spočítať, koľko lopát som zničil počas tých rokov.“

Veteránovi sa život zmenil v roku 2008, keď sa jeho príbeh medializoval. Vláda mu prisľúbila pomoc, a tak si už nemusí robiť starosti o dlhy a peniaze. Napriek tomu so sadením neprestal a pokračuje naďalej, aby sa odvďačil spoločnosti a poďakoval sa týmto spôsobom vláde za pomoc. Stromy chce sadiť tak dlho, ako mu to len jeho zdravotný stav dovolí.

Pozrite si ukážku, ako už 19 rokov sadí stromy v ťažkom teréne.

To, čo svojou prácou Ma dokázal, je neuveriteľné. Krajina, do ktorej vysadil tisíce stromov sa v priebehu rokov premenila na nepoznanie. Dnes už vďaka medializácii pri svojej práci Ma Sanxiao nie je vždy sám, pomôcť mu prichádzajú mnohí dobrovoľníci, za čo im je vďačný.

Práca Ma Sanxiao nemá len pozitívne stránky, občas prináša aj smutné udalosti a situácie.

„Viete, najstrašnejšou vecou pre mňa je vidieť moje stromy zomrieť. Tie, ktoré som zasadil pred mesiacom, zomreli.“ povedal v jednom s rozhovorov Ma, pričom odkazoval na nedávne suché obdobie, ktoré zabilo jeho stromy. „Asi 100 stromov zo 430 stromov, ktoré som vysadil minulý rok, tiež zomrelo. Kto môže zachrániť moje stromy?“ pýta sa s hnevom a so smútkom v hlase bývalý vojak.

Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na “páči sa mi to”, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.

Zdroj: china.org.cn

Deixe um comentário

Rolar para cima