Greta Thunbergová sa stala vo Švédskou Ženou roka 2019

„Nemyslím si, že som výnimočná, ale mám morálnu zodpovednosť robiť všetko, čo je v mojich silách, aby som zvrátila vývoj a aby ľudia pochopili, čo sa stane, ak nezmeníme svoje správanie.» povedala len 16-ročná aktivistka, ktorá má na Twitteri viac než 235 000 odberateľov, pre švédsky denník Expressen v rozhovore krátko po tom, čo jej oznámili, že sa stala Ženou roka 2019.

O Grete Thunbergovej sme viac písali v nedávnom článku: 16-ročná Švédka mení svet.

Ide o súťaž, ktorá sa koná vo Švédsku už tradične pri príležitosti Medzinárodného dňa žien. Vyhlasujú ju dva konkurenčné denníky Aftonbladet a Expressen. Afronbladet rozhoduje na základe prieskumu, v ktorom približne 1000 ľudí odpovedá na otázku, ktorá Švédka mala za posledných 12 mesiacov najvýraznejší pozitívny prínos. V denníku Expressen rozhodla o titule Žena roka porota.

Každý víťaz, a to v akejkoľvek oblasti, získava okrem iného aj kyticu kvetov, avšak aktivistke bojujúcej za klímu Zeme, ktorá odmieta koláče z kaviarne a všade si so sebou nosí vlastnú fľašu vody z vodovodu, nemohli darovať kvety odniekiaľ z Ekvádoru. Dostala preto hlinený kvetináč s muškátom z miestneho kvetinárstva.

Gréta je pozitívnym vzorom pre státisíce ľudí po celom svete. Už takmer 30 týždňov nepretržite štrajkuje a bojuje o záchranu klímy. Každý piatok sa v rôznych krajinách sveta konajú demonštrácie pod heslom Fridays For Future (Piatky za budúcnosť).

V piatok 15. marca 2019 sa uskutoční celosvetový štraj za budúcnosť klímy. Na tento deň je naplánovaných viac než 860 protestov v 75 krajinách sveta a po prvýkrát sa bude konať protest aj na Slovensku, konkrétne o 10:00 na námestí SNP v Bratislave a o 14:00 pred budovou Štátnej vedeckej knižnice na Hlavnej ulici v Košiciach.

Zdroj: www.facebook.com/zabuducnostSK

Zdroje: kxan36news.com, expressen.se, facebook.com

Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na «páči sa mi to», nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.

Deja un comentario

Scroll al inicio