10 základných tipov ako znížiť spotrebu elektriny v domácnosti o viac než polovicu

Dnešné domácnosti využívajú oproti minulosti omnoho viac elektrických spotrebičov, no na druhej strane nové technológie prinášajú oproti minulosti úspornejšie a k životnému prostrediu šetrnejšie spotrebiče.

Elektrárne sú celosvetovo najväčším zdrojom uhlíkových emisií, preto nie je od veci začať znižovať vlastnú spotrebu elektrickej energie. Elektrárne sa prispôsobujú dopytu, takže ak budeme spotrebúvať menej, bude sa spaľovať menej fosílneho paliva a do vzduchu sa dostane menej skleníkových plynov.

Zhrnuli sme 10 základných odporúčaní, ako môžete vo väčšej miere znížiť svoju spotrebu elektrickej energie. Pomôžete tak nielen prírode, ale aj svojmu finančnému rozpočtu.

1. Osvetlenie – výmena klasických žiaroviek za LED, ušetríte aj 80 % energie a pritom si môžete zachovať farbu aj intenzitu svetla tak, ako ste zvyknutí pri klasických žiarovkách.

2. Používanie indukčných dosiek namiesto sklokeramických – ušetríte približne 40 % energie.

3. Pri elektrických spotrebičoch, ktoré bežia celý deň (chladnička), skoro celý deň (TV, PC) alebo kratšie s vysokou spotrebou energie (práčka), investujte do úspornejšieho variantu. Investícia sa väčšinou do roka vráti.

4. TV a iné spotrebiče vypínajte, ak ich nepoužívate. Vyhnite sa STAND BY režimom.

5. Pri PC sa dá zostava vyskladať z komponentov tak, aby ste mali nižšiu spotrebu (dokáže ušetriť až 70 % elektrickej energie). Operačné systémy a programy už umožňujú manažovanie spotreby vášho PC, optimalizovanie výkonu a spotreby pri šetriacom režime a iné vychytávky, ktoré vám môžu pomôcť znížiť spotrebu vášho PC o ďalších 50 – 70 %.

6. Ak sa dá, vyhnite sa vykurovaniu elektrinou.

7. Odstraňujte prach z elektrospotrebičov.

8. Menej často otvárajte chladničku či mrazničku, tým tiež ušetríte nejaké tie watty. Vopred si rozmyslite, čo si z nich chcete vybrať.

9. Odmrazujte chladničku aj mrazničku, znížite tým spotrebu chladničky aj o 20 percent.

10. Pri zapnutej klimatizácii majte vždy zatvorené okná.

Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na «páči sa mi to», nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.

1 comentario en “10 základných tipov ako znížiť spotrebu elektriny v domácnosti o viac než polovicu”

  1. Pingback: Tuvalu, Kiribati, Marshallove ostrovy – rukojemníci klimatickej zmeny - EcoHero Magazine

Deja un comentario

Scroll al inicio