Slovensko sa zapojí do Svetového štrajku za budúcnosť klímy

Po vzore Grety Thunbergovej a mnohých protestov v Európe a vo svete sa 15. marca zapojí do celosvetového štrajku za budúcnosť klímy aj Slovensko.

V týchto dňoch sa konajú stretnutia organizátorov s dobrovoľníkmi v Bratislave a Košiciach. Na západe Slovenska sa bude štrajkovať dopoludnia od 10:00 hod. na Námestí SNP, Košice budú pokračovať protestom popoludní od 14:00 na Hlavnej ulici pred budovou Štátnej vedeckej knižnice.

„Sme skupina stredoškolákov, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť našej planéty. Sme znepokojení postojom spoločnosti, politikov a veľkých korporácií k zmenám zemskej klímy, a tak sme sa pridali k celosvetovému hnutiu bojujúcemu za svoju budúcnosť.“

„Tento problém sa najviac dotýka práve nás, mladých. Uvedomujeme si to, a práve preto si nemôžeme dovoliť a nechceme byť v týchto časoch pasívni, ako tí pred nami. Prečo by sme mali sedieť v školských laviciach a pripravovať sa na svet dospelých, keď práve dospelí sú tí, ktorým je jedno, či vôbec nejakú budúcnosť budeme mať?“ píšu organizátori košického protestu Samuel Tomášů a Lívia Jánošíková.

Slovensko nepomáha klíme, práve naopak, prispieva k prehlbovaniu klimatickej krízy. Je plné nelegálnych skládok, nedostatočne recykluje (len 23 %, čo je polovica priemeru v EÚ), znečisťuje svoju pitnú vodu a pôdu, ťaží uhlie, vyrubuje svoje lesy a následne drevo (aj vysokej kvality) spaľuje. Znečisťuje svoje ovzdušie a náklady na zdravotnú starostlivosť v dôsledku tohto znečistenia má vyššie než tri miliardy eur ročne. Štátni činitelia nekonajú a riskujú budúcnosť nás všetkých.

Organizátori požadujú radikálne opatrenia štátov na ochranu životného prostredia v súlade s cieľom znížiť globálnu teplotu aspoň o 1,5°C, t. j. na úroveň, ktorá bola v 19. storočí pred priemyselnou revolúciou.

Pomôcť našej klíme môžeme svojimi každodennými rozhodnutiami aj my. Viac o tom, čo všetko sa dá urobiť, si môžete prečítať v našom článku o globálnom otepľovaní.

Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.

Diskuze

Přejít nahoru