Ekohrdina Mauricio Espinosa posúva Česko, Slovensko aj celú Európu v ekologickom myslení o krok ďalej

Tentokrát sme si pre vás pripravili interview so slovensko-kubánskym podnikateľom a eko aktivistom žijúcim v Prahe, ktorý má nielen zaujímavé meno, ale aj podnikateľský koncept ECO & Zero Waste produktov. Volá sa Mauricio Espinosa a dnes vám v interview prezradí niečo o sebe, o svojich minulých aj budúcich aktivitách, ale aj o tom, ako by chcel posunúť Česko, Slovensko či dokonca celú Európu v ekologickom myslení o krok ďalej. 

Ahoj, Mauricio. Na úvod sa nám v krátkosti predstav. Kto si?

Ahoj, zoberiem to teda po poradí. Moje meno je Mauricio Espinosa a som spoluzakladateľ a konateľ rodinných spoločností ISOKOR Bohemia a JUVERIL Trade. Vrámci môjho ekologického a klimatického snaženia som zakladateľ, CEO a garant projektu ECO & ZERO WASTE EUROPE, pod ktorým sme sa rozhodli venovať zo začiatku dokopy 3 % obratu našich spoločností na obnovu amazonských a afrických pralesov, rozširovať povedomie o ekologickom smerovaní Európy hlavne o zerowaste, vegánstve, ochrane prírody a zdrojov pitnej vody. Neustále vyvíjame a ponúkame riešenia, ktoré vedia efektívne nahradiť aktuálne škodlivé produkty. Sme výrobcom a výhradným distribútorom ekologických čistiacich prostriedkov a nanotechnológií. Čoskoro predstavíme ďalšie unikátne a svetovo jedinečné produkty a riešenia, ako napríklad aj kozmetiku a ekologický aktivátor pre poľnohospodárstvo, ktorý na prírodnej a bezpečnej báze pomôže pestovateľom k lepšej, zdravšej a väčšej úrode, než je to pri aktuálne nebezpečných chemických postrekoch, ktoré sú prudko toxické pre rastliny,  živočíchy a zdroje pitnej vody. Týmto produktom vo veľkej miere vyriešime aktuálne problémy produkcie potravín ako jediný európsky výrobca takého prostriedku. Čo sa týka súkromného života, tak už od detstva som „snílek“ a idealista. Vždy som sa snažil robiť svet lepší a som šťastný, že tieto ideály mi ostali dodnes. Ak mi to dovolí čas, snažím sa venovať aj veciam verejným, som vegán a ako amatérsky bubeník som samozrejme fanúšik dobrej rockovej a metalovej muziky, ale aj vážnej hudby.

Ako si sa doteraz angažoval v ekológii a vo verejnom živote? Viedli ťa k ekologickému správaniu a úcte k prírode tvoji rodičia?

To je veľmi zaujímavá otázka, keďže som človek, ktorý sa málokedy pozerá späť, ale žije v prítomnosti s ohľadom na budovanie budúcnosti. V rodine som mal výborný základ. Napriek tomu, že od 3 rokov som žil iba s mamou a sestrou, dostal som skvelé základy v milovaní sveta a ľudí a v tomto sa veľmi podobám na svoju mamu, ktorá ma učila láske a zodpovednosti. Nikdy som to nebral nejako plánovane, ale vždy som robil to, čo som považoval za správne. Už ako 18-ročný som bol menovaný do komisie pre mládež, vzdelávanie, kultúru a šport ako poradný orgán primátora mesta, zorganizoval som v našom meste ako prvý študentskú kvapku krvi, do ktorej sa zapojili všetky stredné školy a bol som aj členom petičného výboru za obnovu vlakového spojenia Zvolen-Šahy. Dokonca som neskôr kandidoval do NR SR, lebo som nebol spokojný so stavom našej krajiny a bral som to ako osobnú povinnosť veci zlepšovať. Snažil som sa ísť vždy príkladom a učiť svojich rovesníkov, napríklad, že smeti patria do koša a nie na zem, vlastne v tom pokračujem do dnes. Znie to síce ako banalita, ale vidíme v oceánoch, aké škody vie takáto banalita narobiť. Vegánom som sa stal prvý krát v mojich 15 rokoch, keď to ešte nebolo také populárne ako dnes. Tak som to však cítil a cítim to tak aj teraz, pretože som vždy miloval zvieratá a prírodu. Pri aktuálnych svetových problémoch je vegánstvo jednou z ciest, ako zmierniť následky našej preľudnenosti a z toho vyplývajúcej spotreby zdrojov a uhlíkového dlhu, preto som šťastný, že je naša spoločnosť prvou česko-slovenskou značkou čistiacich prostriedkov, ktoré sú nielen účinné, bezpečné a prírodné, ale zároveň sme prví a jediní, ktorí získali švajčiarsky medzinárodný certifikát V-Label Vegan, čo nás v tomto ohľade zaraďuje medzi svetovú špičku.

Máš skutočne slušné portfólio svojich aktivít. Keď na pozeráš na českú či slovenskú mládež, ktorá má byť našou budúcnosťou, vidíš v nej nádej? Bude lepšia než naša generácia? Istým následkom klimatickej chyby sa už nevyhnú, dokážu však tieto zmeny mobilizovať mladých? Dalo by sa podľa teba zmýšľanie mladých v tejto problematike zmeniť k lepšiemu prostredníctvom vzdelávania alebo je to skôr o výchove v rodine?

Ďakujem. Je to o tom, že ma to baví. Milujem to, čo robím a beriem to zároveň ako svoje hobby a poslanie. Inak by to nebolo asi ani možné pri tom všetkom, čo človek musí v tomto procese prekonávať.

V prvom rade je to na našej generácii. To my musíme ísť príkladom. Nemyslím tým len peknými slovami a protestami, ale hlavne skutkami a účinnými riešeniami, odstraňovaním príčin problémov. Sám to vidím, ako moji priatelia menia svoje postoje vďaka tomu, čo robím každý deň. Deti sú vždy budúcnosť. Rodia sa čisté a nevinné, preto aj my by sme mali sčasti ostať deťmi. Škola, rodina, médiá, marketing a osveta. Všetko má svoj vplyv, ale hlavne musíme budúcim generáciám vytvárať podmienky pre ich rozvoj. Dnešné deti sú dnes „múdrejšie“ a informovanejšie ako sme boli my, majú moderné technológie a áno, vidím v nich nádej zmeny, musia byť zmenou. Živým príkladom je Gréta Thunberg a súčasné protesty.

Som v rôznych ekologických skupinách na sociálnych sieťach a veľa mladých ľudí rozmýšľa, koná a to ma teší. Vegánstvo a obmedzovanie mäsa nikdy nebolo tak populárne, ako je dnes. To mi tiež dáva osobne nádej v tom, že má zmysel to, čo robím a chcem tieto veci do budúcna podporovať. Aspoň malou troškou je to, že v rámci projektu Eco and Zero Waste Europe sme vyčlenili fond, kde dávame 2 % z obratu ISOKOR Bohemia my a 1 % náš partner MS Trading na amazónské a africké dažďové pralesy, ktoré sú momentálne sužované dlhotrvajúcimi požiarmi. Potrebujeme zachrániť budúcnosť nových generácií, pre ktoré je to, čo sa deje, veľkým poučením a zdvihnutým varovným prstom, keďže zmeny sa už dejú.

Veľmi ma mrzí vlna kritiky voči aktuálnym klimatickým štrajkom a antikampaň s tým spojená. Pre mnohé firmy by bola zmena našej spoločnosti takmer likvidačná a ide im len o maximalizovanie ich zisku bez ohľadu na následky a zodpovednosť. Je to paradoxné, že sa ako spoločnosť hráme na najinteligentnejšiu formu života v nami známom vesmíre a pritom ničíme našu vlastnú planétu, ktorá nám dáva život a na ktorú sme odkázaní. Ekologické myslenie by malo byť pre nás všetkých normálne a prirodzené ako pozdravenie sa, keď vstúpime do miestnosti a nemalo by to byť vôbec vecou diskusie ale štandardom, ktorý je nutné už teraz nastoliť a brať ako prirodzenú súčasť nášho života, správania sa, biznisu, ekonomiky a vlády.

Spomínal si projekt Eco & Zero Waste Europe. Mohol by si nám ho stručne popísať? Prečo vznikol a čo je jeho cieľom?

Samotný vznik ISOKORU Bohemia a tým aj projektu Eco & Zero Waste Europe bola naša úprimná snaha robiť svet lepší a robiť veci inak. Preto sme pri tvorbe výrobkov kládli dôraz nielen na najlepšiu kvalitu a najlepší účinok, ale aj na odlíšenie sa od škodlivých chemických čistiacich prostriedkov. To sme dosiahli použitím špeciálneho spracovania prírodných olejov a výťažkov z rastlín, ktoré sú čisté, ekologické, prírodné, 100 % biodegradovateľné a hlavne bezpečné pre zdravie človeka, zvierat a prírodu. V tomto sme výnimoční ako značka Apple. Sme revolučná firma s revolučnými produktmi, ktoré nik iný nevyrába. Meníme pravidlá a vytvorili sme nový vlastný sektor, kedy eko čistiace prostriedky prvýkrát dokážu konkurovať nielen svojou účinnosťou, všestrannými čistiacimi vlastnosťami, ale dokonca sú ako prvé na čisto prírodnej báze, bez škodlivej chémie, čím výrazne znižujeme bielkovinové a mikrobiálne znečistenie. Teda sme posunuli latku o level vyššie a budeme v tom pokračovať. 

Pre maloobchodné predajne máme Zero Waste čapovanú verziu produktov a čapujeme aj priamo koncentráty. Je samozrejmosťou, že bandasky, v ktorých naše produkty dodávame, sú vratné a malé balenia sú určené na opätovné použitie. Toto je  zatiaľ najvyšší level Zero Waste, aký je možné prevádzkovať a som rád že otvárame postupne spolupráce s eko, zerowaste a vegan obchodmi, kde sa už naše čističe úspešne čapujú. Prázdne rozprašovače z čističov má každá domácnosť a čistú vodu tiež. My nechceme predávať vodu a jednorazové plastové obaly. Stačí jeden čistič – jeden koncentrát a viete s ním vyčistiť všetko, čo potrebujete vyčistiť účinne, lacno a bez zbytočného odpadu. Nechceme predávať „ofarbenú“ vodu, ako to robia iné firmy. Naše produkty sú budúcnosťou čistenia pre firmy aj domácnosti.

Okrem toho vyvíjame v ISOKORe revolučné nanotechnológie, ktoré sa už predávajú v celej Európe. Tie najrevolučnejšie produkty čoskoro predstavíme širokej verejnosti a tým chceme prispieť svojím dielom k vyriešeniu niektorých svetových problémov. Som veľmi šťastný, že som spoznal úžasných ľudí, s ktorými môžem na týchto veciach spolupracovať, ako sú Jaroslav Stráňavský – otec Cleaneru, Marek Stráňavský, ktorý vyvíja nanotechnológie a Bohuslav Dospel, zakladateľ Truck Data Technology, ktorý sa pôvodne ako náš zákazník zamiloval do našich produktov a našej vízie a neskôr vstúpil do nášho projektu – súčasného ISOKORu Bohemia.

Stačí trochu iný prístup, ktorý obmedzí množstvo zbytočných obalov, akým koncentrát rozhodne je. Ak je to také jednoduché, prečo to nerobia aj iné firmy? Ak by sme si napríklad chceli kúpiť prostriedok na umývanie okien, aká bude cena za liter vášho čistiaceho prostriedku po zriedení s vodou?

Áno, presne tak. Je to veľmi jednoduché a efektívne riešenie. My v ISOKORe vieme, že práve táto cesta je budúcnosťou čistenia a ekológie. Iné firmy to nerobia z dvoch hlavných dôvodov. Prvým dôvodom je biznis. Pre firmy je skvelý zárobok, keď predávajú „ofarbenú vodu“, tony jednorazových obalov a desiatky druhov „špeciálnych určení“ na rôzne materiály, alebo použitia namiesto jedného skutočne účinného koncentrátu. V rámci praktického riedenia našich koncentrátov si z 250 ml koncentrátu naši zákazníci pripravujú až 50 ks 500 ml rozprašovačov na sklo a okná. Čo je z 250 ml až 25 litrov účinného čistiaceho prostriedku a z jedného litra až 100 litrov. Teda namiesto 50 kusov jednorazových čističov predáme iba 1 malý, ale skutočne účinný koncentrát. Cenovo to vychádza od 6 KČ (0,23 €) za 500 ml rozprašovač pri Green Cleaner Strong a v bezobalových obchodoch, kde čapujú naše koncentráty, to vychádza ešte o niečo lacnejšie.  Náš úspech tkvie v tom, že všetci, ktorí naše čističe raz vyskúšali, sa do nich zamilovali a už nechcú používať nič iné. Či sa už jedná o bežné domácnosti, ale hlavne o firmy, ktoré naše čističe používajú na profesionálne čistenie. Dokonca sme kvôli tomu vytvorili čistič na mieru pre medzinárodnú spoločnosť LD seating, ktorá je lídrom vo výrobe kancelárskych stoličiek a pod vlastnou privátnou značkou náš čistič a nano impregnáciu dodávame do celej Európy, ako jediné čističe a impregnácie odporúčané priamo výrobcom. To sú presne tie veci, ktoré ma osobne veľmi tešia a dávajú mi pocit a zadosťučinenie, že konám správne.

Druhým dôvodom je to, že pokiaľ by firmy predávali 100 % koncentrát, vzhľadom na ich zloženie by mohol byť veľmi nebezpečný alebo by ho nebolo možné tak jednoducho riediť ako ten náš. Pričom náš koncentrát a jeho riedené verzie sú tak bezpečné ako potravina.  Naši noví klienti sú často prekvapení, keď  po predstavení vlastností a účinnosti demonštrujem jeho bezpečnosť tým, že si ho nalejem do úst a vypijem. Pričom musím podotknúť, že nie je určený na jedenie, aj keď je svojim zložením jedlý. Toto je pre mňa hlavnou známkou kvality a bezpečnosti, hlavne keď sú čistiace prostriedky po umytí materiálov v styku s citlivou pokožkou, s deťmi alebo zvieratami. Pre nás je veľmi dôležitá bezpečnosť, ktorá ide ruka v ruke s účinnosťou. A ako hovorí môj spoločník: „My netestujeme naše produkty na zvieratách, ale na ľuďoch.“  Teda na nás, našich rodinných príslušníkoch a priateľoch. (smiech)

Ešte nikdy sme nepočuli o čističi, ktorý by sa dal piť. Neprejaví sa to na kvalite čistenia? Ako testujete kvalitu vašich čističov?

Vzhľadom na zloženie iných čistiacich prostriedkov by som to ani neodporúčal.  Kvalita čistenia nijako nesúvisí s tým, či je produkt bezpečný, alebo nebezpečný a v prírode sú všetky potrebné odpovede a látky, ktoré k životu potrebujeme. Každá rastlina má svoj obranný mechanizmu, aby prežila, aby sa bránila voči škodcom a podobne. My túto múdrosť  a inteligenciu prírody využívame pri tvorbe našich produktov. Účinnosť a možnosti našich produktov testujeme hlavne v praxi a prostredníctvom profesionálnych firiem, ktoré sa zameriavajú na čistenie. Jednou z takýchto spoločností je napríklad spoločnosť SWT, ktorá sa zaoberá ekologickým a parným čistením áut, kamiónov, autobusov a využíva naše čističe aj nanotechnológie. Tým pádom máme skvelé postrehy priamo z praxe, s ktorými vieme ďalej pracovať a pravidelne ich konzultujeme.

Máte aj nejaké hodnotenia a certifikáty od nezávislých zahraničných inštitúcií, ktoré testujú kvalitu čistenia?

Napriek tomu, že sa na tieto veci striktne nezameriavame, určité veci sú potrebné. Ako som spomínal v úvode, veľmi ma teší, že sme prvou česko-slovenskou firmou vyrábajúcou čistiace prostriedky, ktoré získali pre mňa osobne dôležitý V-Label Vegan ako punc čistoty zloženia a netestovaní na zvieratách, keďže máme tak úžasné zloženie, že dokonca spĺňa aj najvyššie Vegan kvality, čo je pri čistiacich prostriedkoch skvelé a samozrejme tým deklarujeme, že naše produkty, ani ich zložky nie sú testované na zvieratách. Zároveň sú naše čističe testované Trnavskou univerzitou – Národným referenčným centrom pre tropické choroby – Labolatóriom molekulárnej mikrobiológie, ktorá aj v praxi potvrdila jedinečné vlastnosti produktovej rady Cleaner, a to v oblasti účinného odstraňovania bielkovinového a mikrobiálneho zamorenia na prírodnej báze, bez chémie, čo je stále pre mnohých odborníkov vec nepochopiteľná, ako sme to dokázali bez použitia agresívnych chemikálií alebo antibiotík. Dokonca na takto vyčistenom povrchu sa nechcú baktérie zdržiavať ani z dlhodobého hľadiska, čo je vynikajúce nielen pre domácnosti s malými deťmi a zvieratami, ale aj celkovo pre agro priemysel, potravinárstvo a čistenie plôch, ktoré prichádzajú do kontaktu s potravinami alebo sú vystavené neustálej fluktuácií ľudí, ako verejné WC, kľučky dverí, vozidlá MHD. Skvelá prevencia aj v časoch chrípkových epidémií, ktoré prichádzajú v tomto období, keďže naše čističe zabraňujú baktériám a vírusom množiť sa, predávať svoj genetický kód a mutovať. Takto sterilizované baktérie, pokiaľ sa aj dostanú do tela človeka, už nedokážu ublížiť, práve naopak, posilňujú imunitný systém človeka a to je v dnešnej dobe viac ako dôležité. Naše produkty majú aj medzinárodný atest a PZH Certifikát – NATIONAL INSTITUTE OF PUBLIC HEALTH – NATIONAL INSTITUTE OF HYGIENE – CERTIFICATE OF HEALT QUALITY, čo znamená, že potvrdzuje jeho bezpečnosť a nezávadnosť pre zdravie človeka, keďže neobsahuje žiadne škodlivé chemické látky, žiadne známe karcinogénne látky a dokonca ani SLS ani SLES. V roku 2017 bol CLEANER dokonca ako prvý česko-slovenký produkt prezentovaný na medzinárodnom fóre v Ženeve vo Švajčiarsku na ICPIC – International Conference on Prevention & Infection Control s výnimočnými antibakteriálnymi vlastnosťami až na nanometrickej úrovni. Testovanie nášho prípravku CLEANER zamerané na účinky antibakteriálne a dezinfekčné nám vykonal aj štátny Ústav jadrovej, chemickej a biologickej ochrany – laboratórium toxických látok a laboratórium biologického monitorovania a ochrany, čoho výsledkom bolo úplné odstránenie bakteriálnych kultúr Bacillus antrophacus (BA) a escherichia coli (EC).

Pripravujete v ISOKORe ešte nejaké zaujímavé novinky?

Určite áno. V podstate čo sa týka nášho know-how, tak veľká časť ešte len čaká na uvedenie. Veľmi zaujímavý a revolučný bude náš vstup do agro priemyslu. Či už náš ekologický aktivátor pre rastliny, ale aj pomoc v rámci zlepšenia života hospodárskych zvierat a ich zdravia. Bude to aspoň sčasti riešenie súčasných celosvetových problémov v tejto oblasti a zároveň aj určitá pomoc v rámci klimatických zmien a ochrany prírody a spodných vôd.  Máme pripravenú doslova revolučnú nanotechnológiu, ktorá vie pomôcť hlavne v oblastiach, kde je problém s nebezpečnými baktériami, vírusmi a hrozbou superbaktérií a s tým spojených epidémií. Podľa našich informácií , takýto produkt nikto vo svete ešte nevyrába, takže to bude doslova svetová novinka. Na čo sa obzvlášť teším, tak čoskoro uvedieme aj moju srdcovú záležitosť, na ktorú sa chystám už viac ako rok. Je to prírodná kozmetika pre zvieratá. Vďaka našim poznatkom v spracovaní rastlín a prírodných olejov, predstavíme v prvej fáze unikátne prírodné šampóny pre psy, mačky a kone, čím oficiálne vstúpime aj do kozmetiky. To som exkluzívne pre vás odhalil tri naše najbližšie inovácie, ktorých uvedenie intenzívne dokončujeme. Viac noviniek nechám ešte zahalených rúškom tajomstva, aj keď toto samozrejme nie je všetko.

Tešíme sa na ďalšie veľmi užitočné projekty a ďakujeme za prezradenie noviniek. Máš nejaké vzory, ktoré ťa inšpirujú alebo ktorým sa chceš podobať?

Tým, že som od troch rokov žil iba s mojou mamou a sestrou a nemal som otcovský vzor ako taký, tak som si od útleho detstva vzory hľadal z iných zdrojov. Vo veľkej miere sú mojimi vzormi moji dvaja spoločníci Jaroslav Stráňavský a Bohuslav Dospel, ktorých do istej miery vnímam aj ako svojich otcov. Sú to úžasní páni s obrovskými životnými skúsenosťami, správnymi názormi a veľkou pokorou a dobrotou.

Mojimi veľkými vzormi, čo sa týka podnikania a života ako takého, sú Richard Branson, Steve Jobs, Elon Musk, Warren Buffet, Martin Luther King, Nikola Tesla, Mahátma Gándhí, John Lennon, Walt Disney, Milan Rastislav Štefánik  im podobní podnikatelia, filantropi a veľkí muži histórie, ktorí mali dostatok odvahy a vôle, aby menili svet k lepšiemu a stáli si za svojimi ideálmi aj v ťažkých časoch. Takýmto ľudom som sa chcel podobať už od ranného detstva a to ovplyvnilo celý môj vnútorný vývoj, život, vnímanie sveta a vízie. Chcem byť vizionár a dobrý človek, ktorý tu niečo po sebe zanechá a som šťastný, že som na správnej ceste a so správnymi ľuďmi. Za to som veľmi vďačný.

Ďakujeme za príjemný rozhovor a želáme ti, aby ti všetky tvoje plány a projekty vyšli, lebo naozaj stoja za to. Je niečo, čo by si chcel odkázať našim čitateľom?

Snažte sa o úprimnú vnútornú radosť a vďačnosť, ktorá sa nevzťahuje na veci zvonka, lebo je hnacím motorom nás všetkých. Verím v to, že napokon práve šťastní ľudia sú dobrí ľudia, ktorí konajú dobro a majú moc a vnútornú slobodu meniť svet. Nenechajte sa preto zastaviť svojím okolím a vlastným iluzórnym strachom a keď cítite, že je niečo správne, tak to proste urobte. A urobte to hneď. Táto vnútorná energia vám pomôže vykonať to, čo vykonať chcete, a preto je zbytočné sa zaoberať vnútorným strachom, ktorý je často len ilúziou dogiem a predstáv a v konečnom dôsledku sa nie je čoho báť. Ďakujem aj ja za rozhovor a nech sa vášmu magazínu darí.

Ak sa ti článok páčil, navštív našu FB stránku ECO HERO Magazine, a klikni na „páči sa mi to“, nech ti neuniknú žiadne novinky a nápady, ako môžeš pomôcť bojovať proti najzávažnejším problémom životného prostredia.

Diskuze

Přejít nahoru